Ndahen 30 mln euro subvencione për fermerët, 12 mln për naftën falas

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria ka miratuar vendimin që i hap rrugë disbursimit të fondit 30 milionë euro për mbështetjen e fermerëve dhe blegtorëve gjatë vitit 2023.

Këto para synojnë të lehtësojnë kostot në bujqësi, blegtori e peshkim.

Këtë vit janë 9 masa mbështetëse, ku përfshihen edhe bletërritësit, fermerët e serrave dhe fermave organike. Po ashtu, do të subvencionohen edhe ata që synojnë ndërtimin të tregjeve të reja bujqësore dhe të kafshëve të gjalla,

- Advertisement -

Skema e naftës falas për fermerët akodron një fond rreth 12 mln euro, dhe për vitin e tretë në radhë shkon për aktivitetin e tyre prodhues, duke hequr nga kostot e shumta, ato të karburantit.

Ndërkohë, për kultivuesit e perimeve pagesat janë të drejtpërdrejta në masën 3500 euro për ha.

Teknikat e reja të kultivimit përmes skemës kombëtare të trajnimit në bujqësi, do të përfshihen po ashtu me mbështetje buxhetore këtë periudhë.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×