English

Ndërron jetë Bill Withers, kantautori i “Ain’t No Sunshine” dhe “Lean On Me”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bill Withers, kantautori i Ain’t No Sunshine” dhe “Lean On Me”, ka ndërruar jetë për shkak të disa komplikacioneve nga zemra në moshën 81-vjeçare, ka njoftuar familja e tij.

- Advertisement -

Fituesi i tre herë çmimeve Grammy vdiq të hënën në Los Anxheles.

Lajmi për vdekjen e kantautorit vjen pasi gjatë kohëve të pandemisë së coronavirusit, të shumtë kanë qenë ata që kanë gjetur frymëzimin përmes muzikës së tij, teksa autoritetet shëndetësore, koret e ndryshme, artistë dhe shumë të tjerë kanë postuar versionet e tyre të këngës “Lean On Me” për të lehtësuar sadopak barrën e këtyre kohëve të vështira.

“Jemi të dëshpëruar nga humbja e të dashurit tonë, një bashkëshort dhe baba i devotshëm”, u shprehën familjarët e tij përmes një deklarate.

“Një njeri që i pëlqente vetmia me një zemër që kërkonte të bashkonte botën, me poezinë e dhe muzikën e tij, ai fliste njerëzve me ndershmëri dhe i lidhte ata me njëri-tjetrin”.

“Sado privat që ishte ai, muzika e tij do i përkasë përgjithmonë botës. Në këto kohë të vështira, ne po lutemi që muzika e tij të ofrojë ngushëllim dhe argëtim teksa fansat shtrëngojnë pranë tyre njerëzit e zemrës.”

Këngët e Withers gjatë karrierës së tij të shkurtër u kthyen në kolona zanore, duke filluar nga dasmat deri te festat private.

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?