Në ‘dhomën e errët’ të Marubit, ku zuri fill fotografia shqiptare

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për të gjithë ata që duan të shohin dhe prekin nga afër objektet me të cilët familja Marubi ka dokumentuar historinë, kjo tashmë e mundur në ekspozitën më të fundit “Marubi Expose”.

Aparatet, negativët dhe pajisjet e tjera të pa ekspozuara më parë të “dhomës së errët” ku zhvillohej zanafilla e fotografisë shqiptare.

“Janë 8 fotografi që kemi zgjedhur të ekspozojmë. Imazhe të zbuluara gjatë inventarit 2013. Është një moment mjaft intim që shohim të pozojnë dy gjeneratat e fundit të Marubëve”, thotë Luçjan Bedeni, drejtor i muzeut ‘Marubi’.

- Advertisement -

Kuratorja e kësaj ekspozite Orestia Kapidani, tregon për Euronews Albania mënyrën se si realizohej një shekull më parë kalimi i imazheve nga negativi në fotografi.

“Në këto dy aparatura mund të bëhet kontakti; madhësia e negativit dhe pozitivit janë 1, vendoset negativi dhe letra bashkë, puthiten dhe në këtë moment ato ekspozohen. Përcaktimi i kohës ndodh sipas nevojës. Këto dy aparatura i shërbejnë këtij qëllimi”, tregon kuratorja.

Synimi final i kësaj ekspozite është realizimi i plotë të procesit nga fotografimi në prodhimin e fotografisë. Gjithashtu edhe njohja e të rinjve me këtë proces, i cili ka dokumentuar në negativë ngjarjet më të rëndësishme të historisë sonë .

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Bie nga biçikleta, dërgohet me urgjencë te “Trauma” 15-vjeçari

Një 15-vjeçar në qytetin e Bulqizës ka marrë dëmtime të shumta trupore pas rrëzimit me biçikletë në vendin e quajtur “Pishat”. Sipas informacioneve paraprake i...

Ç’regjistrimi i shqiptarëve në Preshevë| Kamberi: Një ekip i BE të nisë hetimet

Kryetari i Këshillit për të Drejtat e Njeriut në Luginën e Preshevës, Belgzim Kamberi, përshëndeti fjalimin e presidentit Bajram Begaj në OKB, ku ngriti...

“Zelensky mos të ofendojë më kurrë polakët”- Ashpërsohet përplasja Ukrainë-Poloni

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me...

TË FUNDIT

Bie nga biçikleta, dërgohet me urgjencë te “Trauma” 15-vjeçari

Një 15-vjeçar në qytetin e Bulqizës ka marrë dëmtime të shumta trupore pas rrëzimit me biçikletë në vendin e quajtur “Pishat”. Sipas informacioneve paraprake i...

Ç’regjistrimi i shqiptarëve në Preshevë| Kamberi: Një ekip i BE të nisë hetimet

Kryetari i Këshillit për të Drejtat e Njeriut në Luginën e Preshevës, Belgzim Kamberi, përshëndeti fjalimin e presidentit Bajram Begaj në OKB, ku ngriti...

“Zelensky mos të ofendojë më kurrë polakët”- Ashpërsohet përplasja Ukrainë-Poloni

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me...

Ukraina valë raketash mbi flotën ruse në Detin e Zi, goditet baza në Krime

Ukraina kreu të premten një sulm me raketa ndaj bazës kryesore të flotës ruse në detin e Zi. Video dhe foto të publikuara treguan re...

“CIA të nisë hetimet”- Deputeti i PDK: Ka sinkronizim Kurti-Vuçiç- BE për dialogun

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha, ishte i ftuar këtë të shtunë në Euronews Albania, ku foli në lidhje me dështimin e...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×