Në kërkim të krahut të punës në Velipojë, të rinjtë me sytë nga emigrimi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazmir Mehmeti është menaxheri i një hoteli në Velipojë. Ky sezon turistik ka nisur i mbarë dhe ka një numër të knaqshëm prenotimesh. Por, për të problem për të mbetet punësimi i një kuzhinieri për restorantin.

“Problematika në filim ka qenë te stafi. Akoma nuk e kam gjetur kuzhinierin. Jemi ende në kërkim, kemi nxjerrë një njoftim”, thotë ai.

Edhe në një tjetër hotel në qëndër të Velipojës, problem mbetet gjetja e punëtorëve të specializuar të cilët në shumicën e rasteve zgjedhin të largohen jashtë vendit.

- Advertisement -

Këtë vit kushtet e punës dhe paga janë më mirë, por sigurimi i një punëtori përgjatë kulmit të sezonit mbetet i vështirë.

Nese një vit më parë paga e një kamarieri varionte nga 25 mijë në 35 mijë lekë, ketë vit kjo pagë varion nga 50 në 60 mijë lekë ndërsa paga e një menaxheri varion nga 800 në 1200 euro.

Shumica e të punësuarve vijnë nga qytet e tjera. Jashtë kameras, ata tregojnë se zgjodhën të punojnë në Velipojë për shkak të përmirësimit të kushteve, por në të ardhmen e afërt synimi është punësimi jashtë vendit.

Velipoja deri më tani ka një numër të konsiderueshëm të prenotimeve, por nuk ka punonjës mjaftueshëm për të përballuar fluksin.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SPAK kërkoi burg për fshehje pasurie, flet në seancë ish-kreu i Kushtetueses

Ish kreu i Gjykatës Kushtetuese Bashkim Dedja, ka bërë mbrojtjen ndaj akuzave për fshehje pasurie, në seancën e mbajtur ndaj tij në GJKKO këtë...

Arrestohen 2 serbë në Veri, iu gjetën armë, flamuj, emblema me simbole nacionaliste

Policia e Kosovës në veri të vendit ka arrestuar dy persona të dyshuar për veprën penale ‘posedim të paautorizuar të armëve dhe narkotikëve’. Të...

Kompensimi i dyshimtë 1.2 mln euro, lirohet Arlind Gjokutaj

Gjykata e Tiranës ka ndryshuar masën e sigurisë për ish-sekretarin e Përgjithshëm të Ministrisë së Fianacave, Arlind Gjokutaj. Nga masa e sigurisë “Arrest në...

TË FUNDIT

SPAK kërkoi burg për fshehje pasurie, flet në seancë ish-kreu i Kushtetueses

Ish kreu i Gjykatës Kushtetuese Bashkim Dedja, ka bërë mbrojtjen ndaj akuzave për fshehje pasurie, në seancën e mbajtur ndaj tij në GJKKO këtë...

Arrestohen 2 serbë në Veri, iu gjetën armë, flamuj, emblema me simbole nacionaliste

Policia e Kosovës në veri të vendit ka arrestuar dy persona të dyshuar për veprën penale ‘posedim të paautorizuar të armëve dhe narkotikëve’. Të...

Kompensimi i dyshimtë 1.2 mln euro, lirohet Arlind Gjokutaj

Gjykata e Tiranës ka ndryshuar masën e sigurisë për ish-sekretarin e Përgjithshëm të Ministrisë së Fianacave, Arlind Gjokutaj. Nga masa e sigurisë “Arrest në...

“Me Amerikën nuk ka lojëra”, Arifi: Ja ku gaboi Albin Kurti

Shqiprim Arifi, kreu i Partisë Alternativa për Ndryshim tha në një intervistë për Euronews Albania se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka gabuar në menaxhimin...

“Më lironi”- Apeli jep vendimin për Mazen, i përfshirë në vrasjen e 20-vjeçarit

Gjykata e Apelit në Tiranë ka rrëzuar kërkesën e Ensi Mazës për një masë më të lehtë sigurie për përfshirjen e tij në vrasjen...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×