English

Në Paris mbahet forumi për dekarbonizimin e ndërtimtarisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Franca dhe Programi për Mjedis i Kombeve të Bashkuara organizojnë një konferencë dyditore, e cila nis më 7 mars, lidhur me gjetjen e mënyrave se si të reduktohen emetimet e karbonit në sektorin e ndërtimtarisë, që është një kontribuues i madh në ndryshimet klimatike.

- Advertisement -

Pothuajse 2.000 zyrtarë qeveritarë, diplomatë, përfaqësues të industrisë dhe pjesëtarë të shoqërisë civile nga 50 shtete të botës mblidhen në Paris për Forumin Global të Ndërtesave dhe Klimës.

Ministria e Tranzcionit Ekologjik e Francës ka thënë se po rriten emetimet e gazrave serrë të sektorit botëror të ndërtesave dhe ndërtimit.

“Ky sektor nuk është në rrugën e duhur që të dekarbonizohet deri më 2050”, tha kjo ministri.

“Prandaj është e rëndësishme që të rimendohen mënyrat se si ne ndërtojmë ndërtesat tona në mënyrë që të sigurohemi që politikat kombëtare të klimës dhe Marrëveshja e Parisit për Klimën të respektohen”, shtoi ky institucion.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×