Nga 1 300 afganë të strehuar në Kosovë, kanë mbetur rreth 70

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Afganët e strehuar përkohësisht po largohen nga Kosova.

Në shtator të vitit të kaluar Kosova pranoi të strehojë 1 300 afganë me kërkese të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Me përkujdesje amerikane ata u strehuan pranë bazës ushtarake amerikane Bondsteel, derisa ta kalonin procesin e verifikimit para se të rifillonin jetën në Amerikë.

- Advertisement -

Sot, nga ky numër fillestar, kanë mbetur rreth 70 afganë pa u larguar nga Kosova.

22 nga ta janë momentalisht duke kaluar nëpër procesin e verifikimit, prej të cilëve 16 kanë marrë njoftimin se aplikacionet e tyre për të hyrë në SHBA janë refuzuar.  Për gjashtë raste të tjera ende nuk është marrë vendimi.

Shqetësimin se a përbëjnë rrezik këta refugjatë të mbetur për Kosovën, e hedh poshtë njohësi i çështjeve të sigurisë, Skënder Perteshi nga Qendra për Studime Sigurie.

Burime të Euronews Albania pranë Qeverisë së Kosovës bëjnë me dije se qëndrimi i afganëve në Kosovë është brenda marrëveshjes me SHBA-të, por se pas disa verifikimeve shtesë, ata edhe mund të mirëpriten nga një i vend tjetër që është pajtuar që t’i pranojë ata.

“Unë mendoj se Kosova asgjë nuk rrezikon pse këta njerëz janë momentalisht këtu dhe unë jam i sigurt dhe besoj se institucionet e Kosovës, sigurisht bashkë me mekanizmat e SHBA-së i kanë kapacitetet e duhura që të bëjnë një vlerësim real të rrezikut,” – u shpreh Perteshi.

Ai thotë se Kosova nuk ka obligim ndaj tyre, mirëpo beson hapat se si do të veprohet më tutje me pa do të bëhen në koordinim me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës ka thënë se bazuar në marrëveshjen e saj me SHBA-në dhe NATO-n, çdo afgan që është në Kosovë mund të qëndrojë vetëm një vit.

Zyrtarët amerikanë vazhdimisht kanë falënderuar zyrtarët shtetërorë të Kosovës për strehimin e tyre.

Kosova ishte ndër shtetet e para që pranoi të strehonte në territorin e saj afganët që u larguan nga Afganistani për në mision shpëtimi pas tërheqjes së ushtrisë amerikane dhe rikthimit të talebanëve në pushtet.

Ne Shqipëri refugjatët e ardhur nga Afganistani po largohen. Nga 27 gushti deri më sot rreth 1000 janë larguar nga 2400 të ardhur.

Vetëm në 4 muajt e fundit janë larguar rreth 700 afganë.

Pjesa më e madhe e tyre kanë shkuar në SHBA dhe Kanada, e më pak në vendet e Evropës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×