Nga India në Lezhë, bizneset shqiptare punësojnë të huaj

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vijnë nga India, Nepali, Bangladeshi e Pakistani për të gjetur punë në vendin tonë.

Të pakualifikuar, shpesh edhe të keqpaguar, por kjo nuk i pengon të lidhin kontrata dhe jetën në Shqipëri.

Indiani Admir Bujlar ka 2 muaj që punon në Lezhë. Ai pastron metalet në një kompani që prodhon kova për ekskavatorë që shiten në Itali.

- Advertisement -

Është punëtor i pakualifikuar dhe paguhet pak.

“Këtu paguhem 12 dollarë në ditë. këtu është më mirë, punë më e mirë. Kompania është marrë me gjithçka”, thotw ai.

Në këtë kompani ka disa indianë. Ata kanë leje qëndrimi për të punuar, kanë kontrata të rregullta pune dhe janë të siguruar. Të tjerë priten do të vijnë.

“Presim që të vijë dhe një grup tjetër, janë 5 persona, jo vetëm punëtorë të thjeshtë por dhe profesionistë saldator. Janë njerëz që duan të punojnë dhe janë të gatshëm ti përgjigjen këtij profili pune”, shprehet Alfred Çupi, drejtues teknik.

Vitet e fundit, në Shqipëri kanë filluar të vijnë punëtorë të pakualifikuar nga jashtë. Në Mars të 2021, të deklaruar për punësim ishin 8,573 individë.

Ligji i ri, u lehtëson të huajve pajisjen me leje pune. Me dhjetëra biznese kanë filluar të marrin punonjës nga India, Nepali, Bangladeshi dhe Pakistani.

Ndonëse kjo gjë ka ngjallur debate në publik, emigrantët janë të kënaqur. Disa po mendojnë të marrin dhe familjet e tyre në Shqipëri.

“E kam në plan të marr familjen këtu. Këtu është një vend i bukur, ka plazhe shumë të bukura, Durrësi shumë plazh i madh, njerëzit janë shumë të sjellshëm, nuk kam pasur probleme”, tha indiani Bujlar.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Macron: Kosova mban përgjegjësi për trazirat në Veri

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se autoritetet e Kosovës "mbajnë përgjegjësi për trazirat, të cilat janë rritur ndjeshëm" në veri të Kosovës, që...

EMRAT| Kush janë personat e shpallur në kërkim për atentatin e dështuar në Berat

Euronews Albania ka siguruar emrat e tre personave të cilët u shpallën në kërkim për organizimin dhe pjesëmarrjen në atentatin e dështuar në Berat. Bëhet...

Qeveria shkrin Akademinë e Studimeve Albanologjike, Kushi: Është e paakredituar

Qeveria shqiptare ka vendosur të shkrijë Akademinë e Studimeve Albanalogjike. Ministria e Arsimit, Evis Kushi, bëri publik vendimin në përfundim të mbledhjes së qeverisë dhe...

TË FUNDIT

Macron: Kosova mban përgjegjësi për trazirat në Veri

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se autoritetet e Kosovës "mbajnë përgjegjësi për trazirat, të cilat janë rritur ndjeshëm" në veri të Kosovës, që...

EMRAT| Kush janë personat e shpallur në kërkim për atentatin e dështuar në Berat

Euronews Albania ka siguruar emrat e tre personave të cilët u shpallën në kërkim për organizimin dhe pjesëmarrjen në atentatin e dështuar në Berat. Bëhet...

Qeveria shkrin Akademinë e Studimeve Albanologjike, Kushi: Është e paakredituar

Qeveria shqiptare ka vendosur të shkrijë Akademinë e Studimeve Albanalogjike. Ministria e Arsimit, Evis Kushi, bëri publik vendimin në përfundim të mbledhjes së qeverisë dhe...

SPAK kërkoi burg për fshehje pasurie, flet në seancë ish-kreu i Kushtetueses

Ish kreu i Gjykatës Kushtetuese Bashkim Dedja, ka bërë mbrojtjen ndaj akuzave për fshehje pasurie, në seancën e mbajtur ndaj tij në GJKKO këtë...

Arrestohen 2 serbë në Veri, iu gjetën armë, flamuj, emblema me simbole nacionaliste

Policia e Kosovës në veri të vendit ka arrestuar dy persona të dyshuar për veprën penale ‘posedim të paautorizuar të armëve dhe narkotikëve’. Të...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×