Nisin Lojërat Aziatike në Kinë, në ceremoni dhe Bashar al-Assad

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti kinez, Xi Jinping i ka hapur të shtunën Lojërat Aziatike, të 19-at me radhë, në një ceremoni shumëngjyrëshe në Hangzhou.

Lojërat do të zgjasin për dy javë dhe to marrin pjesë më shumë atletë sesa në Lojërat Olimpike.

Pas shtyrjes së tyre prej vitit të kaluar – për shkak të zbatimit të politikës zero raste me koronavirus – më shumë se 12.000 garues prej 45 vendeve dhe territoreve do të garojnë në 40 sporte.

- Advertisement -

Në mesin e mysafirëve për hapje të këtyre Lojërave është parë presidenti sirian, Bashar al-Assad.

Kjo herë hera e parë që Assad e ka vizituar Kinën prej nisjes së luftës civile në Siri më 2011.

Presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach ka qenë në mesin e mysafirëve.

Liderë nga Kamboxhia, Kuvajti dhe Nepali, kanë qenë aty, po ashtu.

“Më në fund mund të mblidhemi për Lojërat e 19-ta Aziatike”, ka thënë Raja Randhir Singh, ushtrues detyre i presidentit të Këshillit Olimpik të Azisë.

Simboli i ceremonisë së këtij viti ka qenë uji.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shefi i OKB-së paralajmëron për “katastrofë humanitare” në Gazë

Edhe të enjten, Izraeli vijoi sulmet ndaj militantëve të Hamasit në qytetet më të mëdha të Rripit të Gazës, duke shkaktuar vdekjen e 350...

Scholz bën thirrje për solidaritet me hebrenjtë, në nisje të festës së tyre

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka bërë thirrje të enjten për solidaritet me hebrenjtë në Gjermani, teksa  ka ndezur qiriun e parë në nisje të...

8 dhjetori, Dita Kombëtare e Rinisë

Sot shënohet Dita Kombëtare e Rinisë. Më 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, u bënë iniciatorë e protagonistë...

TË FUNDIT

Shefi i OKB-së paralajmëron për “katastrofë humanitare” në Gazë

Edhe të enjten, Izraeli vijoi sulmet ndaj militantëve të Hamasit në qytetet më të mëdha të Rripit të Gazës, duke shkaktuar vdekjen e 350...

Scholz bën thirrje për solidaritet me hebrenjtë, në nisje të festës së tyre

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka bërë thirrje të enjten për solidaritet me hebrenjtë në Gjermani, teksa  ka ndezur qiriun e parë në nisje të...

8 dhjetori, Dita Kombëtare e Rinisë

Sot shënohet Dita Kombëtare e Rinisë. Më 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, u bënë iniciatorë e protagonistë...

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...

60 ditë dënim për opozitën? Deputetja e PS: S’do i vënë më zjarrin Parlamentit

Deputetja e Partisë Socialiste, Pranvera Resulaj tha në “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, se vendimi për të përjashtuar me 60 ditë deputetët...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×