English

Një i vdekur dhe 7 të zhdukur pas rrëzimit të dy helikopterëve ushtarakë në Japoni

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një person humbi jetën dhe shtatë të tjerë rezultojnë të zhdukur pasi dy helikopterë ushtarakë japonezë u rrëzuan në Paqësor gjatë një stërvitjeje, njoftoi sot ministri japonez i Mbrojtjes Minoru Kihara.

- Advertisement -

Ai tha se dy helikopterët, të cilët u rrëzuan në ujërat rreth 270 kilometra në lindje të ishullit Torishima në zinxhirin Izu gjatë një stërvitjeje anti-nëndetëse gjatë natës, besohet se janë përplasur me njëri-tjetrin.

Dy regjistrues fluturimi u zbuluan “në vende jashtëzakonisht të afërta”, ndërsa ato që besohet të jenë pjesë të teheve të rotorit të dy helikopterëve dhe mbeturina të tjera të avionëve u gjetën gjithashtu gjatë kërkimit pas rrëzimit, tha Kihara.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?