Një javë nga tërmetet, vazhdon nxjerrja e të mbijetuarve nga rrënojat e godinave

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një episod i jashtëzakonshëm që nuk shpjegohet dot nga natyra dhe ligjet shkencore. Kështu e kanë përkufizuar nxjerrjen gjallë pas 140 orësh nën rrënoja të një gruaje, që ka mbijetuar në acar dhe temperatura nën zero.

Bëhet fjalë për Fatmën, 25 vjeçe, për nxjerrjen e të cilës skuadrave të shpëtimit iu desh thuajse një ditë e tërë.

“Jam shumë i lumtur që kemi gjetur një të mbijetuar. Shpresojmë të gjejmë të tjerë së shpejti, të shpëtojmë më shumë jetë. Do të vazhdojmë punën pa ndërprerje”, tha Abid Zengin, zjarrfikës.

- Advertisement -

Dhe ata vazhduan gërmimet edhe një ditë tjetër, e pesta rresht. Më vonë i njëjti grup zjarrfikësish, që erdhi në Antakja nga Konia, vërshoi drejt një tjetër vendi ngjarjeje.

Edhe pse ditën, pasojat e shkatërrimit të lëna nga dy tërmetet madhore që tronditën Turqinë dhe Sirinë një javë më parë po pengojnë edhe ata me më shumë eksperiencë.

“Është një makth i vërtetë”, u shpreh Ebubekir, zjarrfikës.

Por e vetmja gjë që dëgjohet nga këta njerëz është se ata nuk do të ndalen.

“Jemi të lodhur, por nuk ndalemi”.

Nuk ka kohë për të humbur me fjalë. Kërkime të shumta po zhvillohen njëkohësisht në qytet dhe ky grup, që deri tani ka nxjerrë mbi 160 persona gjallë nga rrënojat, shpreson të vijojë me thyerjen e rekordeve.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vdekja në paraburgim, Irani ndalon familjen e Aminit të pranojë çmimin e BE

Autoritetet në Iran ua kanë ndaluar familjarëve të Mahsa Aminit, vdekja e së cilës në paraburgim policor vitin e kaluar shkaktoi protesta gjithëkombëtare kundër...

Sky News: Vetua e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim me Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

TË FUNDIT

Vdekja në paraburgim, Irani ndalon familjen e Aminit të pranojë çmimin e BE

Autoritetet në Iran ua kanë ndaluar familjarëve të Mahsa Aminit, vdekja e së cilës në paraburgim policor vitin e kaluar shkaktoi protesta gjithëkombëtare kundër...

Sky News: Vetua e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim me Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

Turisti gjerman humbet rrugën në terrenin e vështirë në Dajt, shpëtohet nga policia

Policia e Tiranës ka mundur t’i vijë në ndihmë 1 turisti gjerman, i cili humbi rrugën, gjatë eksplorimit të natyrës, në Malin e Dajtit. Turisti...

Grabitja në Tiranë, policia jep detaje: Qëlluan ndaj efektivëve, RENEA në terren

Policia e Tiranës ka ndarë informacionin zyrtar për grabitjen me armë që ndodhi mbrëmjen e kësaj të shtune në një banesë në fshatin Prush. Policia...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×