OBSH e shqetësuar për situatën me COVID-19 në Kinë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është e shqetësuar për rritjen e numrit të personave të infektuar me COVID-19 në Kinë dhe bën thirrje që përpjekjet të fokusohen në vaksinimin e grupeve të popullsisë në rrezik.

“OBSH është shumë e shqetësuar për situatën në Kinë, e cila po raporton një numër në rritje të pacientëve të sëmurë rëndë”, tha sot drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus, duke shtuar se nevojiten më shumë detaje për një vlerësim gjithëpërfshirës të situatës.

Tedros e tha këtë pasi Qeveria gjermane konfirmoi se kishte dërguar grupin e parë të vaksinave BioNTech kundërCOVID-19, të cilat synojnë të vaksinojnë qytetarët gjermanë që banojnë në Kinë.

- Advertisement -

Numri i infeksioneve në botë është rritur kohët e fundit dhe parashikimet e OBSH-së sugjerojnë se Kina mund të përballet me një numër të madh infeksionesh dhe më shumë se një milion vdekje vitin e ardhshëm.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vrasja e Martin Bardhit, pamjet e makinës së djegur nga e cila autorët kryen vrasjen

Euronews Albania ka siguruar pamjet e makinës  së autorëve të cilët vranë paraditen e kësaj të marte Martin Bardhin, 59 vjeç ndërsa plagosën dhe...

Vuçiç bisedon me QUINT-in dhe BE-në për situatën në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka kërkuar nga ambasadorët e shteteve të QUINT-it dhe shefi i delegacionit të Bashkimit Evropian që KFOR-i të kujdeset...

Xhelal Sveçla: Nëse Vuçiç futet në Kosovë pa lejen e qeverisë, do arrestohet

Ministri i punëve të brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla tha në Euronews Albania se çdokush që do tentojë të futet në territorin e Kosovës,...

TË FUNDIT

Vrasja e Martin Bardhit, pamjet e makinës së djegur nga e cila autorët kryen vrasjen

Euronews Albania ka siguruar pamjet e makinës  së autorëve të cilët vranë paraditen e kësaj të marte Martin Bardhin, 59 vjeç ndërsa plagosën dhe...

Vuçiç bisedon me QUINT-in dhe BE-në për situatën në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka kërkuar nga ambasadorët e shteteve të QUINT-it dhe shefi i delegacionit të Bashkimit Evropian që KFOR-i të kujdeset...

Xhelal Sveçla: Nëse Vuçiç futet në Kosovë pa lejen e qeverisë, do arrestohet

Ministri i punëve të brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla tha në Euronews Albania se çdokush që do tentojë të futet në territorin e Kosovës,...

BE-ja insiston që sulmuesit në veri të vihen para drejtësisë

Bashkimi Evropian insiston që përgjegjësit për sulmin ndaj Policisë së Kosovës që ndodhi në veri të vendit, të vihen para drejtësisë dhe të gjitha...

“Armatim për 200 persona”- Zveçla: Plani serb shkonte në Ibër, do shpallnin autonomi

Ministri i Brendshëm të Kosovës, Xhelal Sveçla, zbuloi në një intervistë ekskluzive për Euronews Albania, të gjithë planin e hartuar nga serbët për të...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×