Ofensivë e re në Ukrainë, mediat: Putin po bën gati trupat për periudhën shkurt-mars

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti rus Vladimir Putin po përgatit një ofensivë të re kundër Ukrainës, që do të përfshijë muajt shkurt-mars dhe në të njëjtën kohë po forcon vendin e tij për një përballje afatgjatë me Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre.

Kështu shkruan agjencia e lajmeve “Bloomberg”, që citon funksionarë dhe persona të tjerë në dijeni të situatës.

Sipas këtyre të fundit, Kremlini synon të tregojë se trupat e tij mund të riorganizohen pas muajsh të tërë humbjesh në terren dhe se mund të ushtrojë presion ndaj Kievit dhe mbështetësve të tij që të pranojnë një lloj armëpushimi duke i lënë Rusisë kontrollin e territoreve që zotëron aktualisht.

- Advertisement -

Lajmi konfirmon paralajmërimet e Ukrainës dhe aleatëve të saj për një ofensivë ruse përpara se Kievi të marrë furnizimet me tanke amerikane dhe gjermane, të premtuar në ditët e fundit nga Uashingtoni dhe Berlini.

Vendosmëria e Putin pritet të sjellë një përshkallëzim vdekjeprurës të luftës, në një kohë kur Kievi po përgatit një kundërofensivë për të dëbuar forcat e Moskës, vijon më tej “Bloomberg”.

Burimet e cituara nga agjencia shtojnë se, Putin vlerëson se nuk ka alternativë tjetër veçse të vijojë dhe të dominojë një konflikt, të cilin e konsideron jetik në përballjen me Amerikën dhe aleatëve të saj.

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

TË FUNDIT

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

Ditmir Bushati: Qeveria shqiptare duhet ta shohë Serbinë me sytë e Kosovës

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati u tregua kritik lidhur me qëndrimin e Tiranës zyrtare ndaj Kosovës. Në emisionin Now në Euronews Albania Bushati bëri thirrje...

Samiti global i reduktimit të dëmeve nga duhani, ekspertët: Të rifreskohen politikat

Ekspertë të shëndetit publik nga 30 vende të botës janë mbledhur këtë të hënë në Athinë, ku po mbahet Samiti i 6-të i organizuar...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×