OKB e shqetësuar: Trafiku i qenieve njerëzore ka kaluar online

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Trafiku i qenieve njerëzore ra ndjeshëm gjatë pandemisë. Të paktën kështu tregojnë statistikat e publikuara lidhur me këtë lloj krimi.

Por Kombet e Bashkuara janë të shqetësuara sepse, sidomos në vendet e varfra, trafiku, prostitucioni dhe puna e detyruar po kryhen në fshehtësi ose online, duke i shpëtuar ndjekjes ligjore.

“Ka pasur një shpërthim të shfrytëzimit seksual online dhe në një numër vendesh, sistemet e drejtësisë dhe policia ndërprenë punën gjatë pandemisë dhe i devijuan burimet për qëllime të tjera, si mbarëvajtja e shëndetit publik” , thotë Ilias Chatzis, shef i UNODC.

- Advertisement -

11 për qind më pak raste të trafikut të qenieve njerëzore u konstatuan në 2020-n, krahasuar me vitin paraardhës. Ndërkohë, diferencat mes vendeve të pasura dhe atyre të varfra janë më të mëdha. Ndërsa shifrat u përgjysmuan në Azinë Lindore dhe Afrikën Veriore, ato u rritën në Evropë dhe Amerikën e Veriut, bëjnë të ditur hetuesit.

Fakti se numrat e rasteve të zbuluara në mbarë botën ranë për herë të parë në 20 vjet mund të mbetet një përjashtim shqetëson Agjencinë e OKB-së Për Krimin dhe Drogën. Gjithashtu, gjatë viteve të pandemisë trafikantët patën shansin të zgjeronin të pashqetësuar strukturat kriminale.

“Shifrat kanë rënë kaq ndjeshëm, saqë nëse duam të kemi shanse për ta çrrënjosur këtë lloj krimi na duhet të mendojmë ndryshe”, shprehet Chatzis.

OKB thotë se vendet duhet t’i mposhtin trafikantët sipas lojës së tyre. Duke qenë se ky lloj krimi po intensifikohet përmes internetit, hetuesit duhet të jenë më aktivë online. Me shpresën se në të ardhmen, më pak raste të regjistruara do të tregojnë më pak episode kriminaliteti.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

TË FUNDIT

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

Spahiu: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën dhe që askush s’e thotë

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se Allison Guerriero, ish e dashura që denoncoi ish-zyrtarin e FBI Charles Mcgonigal, me...

McGonigal| Spahiu: U godit i përkëdheluri i Perëndimit, Rama dëshmitar në SHBA

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se deklarata e ish-të dashurës së McGonigal,  Allison Guerriero nuk ka vlera juridike, por politike. Në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×