Omicron po aq i rëndë sa variantet e mëparshme të COVID, sipas studimit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Varianti Omicron i virusit SARS-CoV2 është po aq i rëndë sa variantet e mëparshme, ndryshe nga supozimet e bëra në studimet e mëparshme se ishte më i transmetueshëm.

Këto janë të dhënat e publikuara nga një studim në SHBA, nga shkencëtarët e Spitalit të Përgjithshëm të Massachusetts, Universitetit të Minervas dhe Shkollës Mjekësore të Harvardit.

“Ne zbuluam se rreziqet e shtrimit në spital dhe vdekshmërisë ishin pothuajse identike midis periudhave,” thanë katër shkencëtarë që kryen studimin bazuar në të dhënat e 130,000 pacientëve me COVID-19, duke iu referuar dy periudhave të ndryshme të pandemisë.

- Advertisement -

Studiuesit që arritën në përfundimin se varianti Omicron ishte më pak i rëndë, kryen studime në vende të ndryshme duke përfshirë Afrikën e Jugut, Skocinë, Anglinë dhe Kanadanë.

Ata thanë se studimi i tyre mund të kishte disa kufizime, duke përfshirë mundësinë që ai të nënvlerësonte numrin e pacientëve të vaksinuar në valët më të fundit të COVID, dhe numrin total të infeksioneve, sepse përjashtonte pacientët që kryenin teste të shpejta në shtëpi.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

“Pse s’më hap rrugën”- Si ndodhi sherri me pasojë plagosjen me armë në Korçë (EMRAT)

Të tjera detaje kanë dalë rreth sherrit për motive të dobëta mes disa personave që ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i...

Të shtëna me armë zjarri në Korçë, çfarë raportohet

Një sherr për motive të dobëta mes disa personave ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i cili përfundoi në përdorimin e armëve...

TË FUNDIT

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

“Pse s’më hap rrugën”- Si ndodhi sherri me pasojë plagosjen me armë në Korçë (EMRAT)

Të tjera detaje kanë dalë rreth sherrit për motive të dobëta mes disa personave që ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i...

Të shtëna me armë zjarri në Korçë, çfarë raportohet

Një sherr për motive të dobëta mes disa personave ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i cili përfundoi në përdorimin e armëve...

Babai i Naimit konfirmon takimin me djalin në burg: Ç’më tha për vrasjen e Liridonës

Babai i Naim Murselit, Shabani, ka konfirmuar se ka takuar të virin në burgun e sigurisë së lartë, ku ai po mbahet si i...

Grabitën 2 shtetas nën kërcënimin e një arme false, arrestohet njëri prej autorëve

Një 17-vjeçar në Tiranë ka rënë në prangat e Policisë dhe një bashkëmoshatar i tij është shpallur në kërkim. Lajmin e bëri të ditur Policia...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×