serbi

Osmani: Marrëveshja me Serbinë krijon një fazë të re për integrimin e Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani deklaroi se marrëveshja me Serbinë krijon një momentum të ri për integrimin ndërkombëtar të Kosovës. Në një...

Gjukanoviç: Serbia, ‘kopje’ e Rusisë në rajon, kërkon të sundojë disa vende

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç deklaroi se agresioni rus kundër Ukrainës ka reflektime të forta në zonën e Ballkanit...

Petkoviç: Kosova s’ka ndërmend ta formojë Asociacionin, mashtron sërish Brukselin

Drejtori i Zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç deklaroi se Kosova nuk ka ndërmend të lejojë  formimin e...

Rusët ‘zbarkojnë’ në Serbi, zbulohet shifra që kanë emigruar

Që nga nisja e luftës në Ukrainë një vit më parë, më shumë se 300 mijë qytetarë Rusë kanë udhëtuar drejt...

Ambasadori Hill: Marrëveshja e Ohrit do të ketë efekt pozitiv në të gjithë Ballkanin

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill deklaroi gjatë vizitës së tij në Vranjë se beson se Marrëveshja e Ohrit do të...

Petkoviç: Protestat në Kosovë, dëshmi se Serbia ka ruajtur interesat e saj

Drejtori i Zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç thotë se protestat që po zhvillohen ditët e fundit në...

Konjufca: DASH-i na garantoi, nuk do ketë Asociacion që cenon sovranitetin e Kosovës

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, tha se Departamenti amerikan i Shtetit e ka garantuar se nuk “mund të formohet...

Stano: Dialogu Kosovë-Serbi vijon javën tjetër, negociatorët kryesorë në Bruksel 

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë vijon javën e ardhshme, kur në Bruksel të mbërrijnë negociatorët kryesorë të dy palëve. Ata do të...

Hill: Marrëveshja e Brukselit ka të bëjë me Kosovën, jo me shqiptarët në Luginë

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill deklaroi sotnë Bujanoc se“Marrëveshja e Brukselit ka të bëjë me zgjidhjen e çështjes së Kosovës...

Ministri serb i Mbrojtjes: Çështja e Kosovës përbën rrezik për sigurinë e Serbisë

Ministri serb i Mbrojtjes, Millosh Vuçeviç deklaroi se ajo që po ndodh sot në Kosovë, përbën rrezikun më të madh për...

Abazoviç: Raundi i ri i bisedimeve Kosovë-Serbi të mbahet në Malin e Zi

Kryeministri malazez, Dritan Abazoviç, ka bërë një ftesë të hapur që Mali i Zi të mirëpres raundin e radhës të bisedimeve...

PSD i kërkon dorëheqjen Albin Kurtit | Rrusta: Po shkel demokracinë me Asociacionin

Partia Socialdemokrate në Kosovë ka paralajmëruar një protestë sot në orën 14:00, kundër Asociacionit. Sekretarja e kësaj force politike, Teutë Rrusta thotë...

A do të ketë pajtim mes shqiptarëve të Kosovës dhe serbëve? Përgjigjet diplomati

Diplomati gjerman, Joakim Ryker tha për “Balkan Talks” në Euronews Albania se është i nevojshëm pajtimi mes shqiptarëve të Kosovës dhe...

Diplomati gjerman: Ja kur do ta njohin Kosovën 5 vendet e BE-së

Diplomati gjerman, Joakim Ryker tha për “Balkan Talks” në Euronews Albania se në momentin që marrëdhëniet Kosovë-Serbi do të normalizohen, atëherë...

Asociacioni, pjesë e normalizimit të marrëdhënieve, thotë diplomati

Diplomati gjerman, Joakim Ryker komentoi për “Balkan Talks” në Euronews Albania Asociacionin e komunave me shumicë serbe. Ai kujtoi se është pjesë...

Diplomati gjerman: Pala kosovare dhe serbe, të detyruar për zbatimin e marrëveshjes

Diplomati gjerman, Joakim Ryker komentoi për “Balkan Talks” në Euronews Albania, marrëveshjen e Ohërit që u firmos mes palës kosovare dhe...