Origjina e coronavirusit, FBI akuzon Kinën, reagon Pekini: Mashtrime

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Marrëdhëniet SHBA-Kinë janë tensionuar sërish pas deklaratës së FBI-së se pandemia e coronavirusit e ka origjinën në një laborator të Uhanit.

Teoria është hedhur poshtë nga OBSH dhe agjenci të tjera amerikane. Për Pekinin, rikthimi i akuzave këtë herë është më shumë se e dyshimtë.

“Kina kundërshton me forcë çdo formë manipulimi politik mbi origjinën e virusit. Kur agjencitë e inteligjencës përfshihen në çështje shkencore, ato i politizojnë ato. Nisur nga falsiteti, mashtrimi dhe precedentët negativë të agjencive amerikane, përfundimet e tyre nuk kanë besueshmëri”, tha Mao Ning, zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme kineze.

- Advertisement -

Personi që ngriti teorinë e origjinës ishte vetë drejtori i FBI-së, gjatë një debati mbi këtë çështje të mbajtur në televizionin “Fox News”.

Sipas Christopher Wray, i cili nuk dha shumë detaje, kjo mundësi nuk është përjashtuar kurrë dhe prej kohësh mendohet se është pista e saktë.

Qyteti kinez i Uhanit ishte epiqendër e pandemisë. Për herë të parë virusi u konstatua në një treg të qytetit, ku shiteshin kafshë të egra për konsum njerëzor.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

TË FUNDIT

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

Ditmir Bushati: Qeveria shqiptare duhet ta shohë Serbinë me sytë e Kosovës

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati u tregua kritik lidhur me qëndrimin e Tiranës zyrtare ndaj Kosovës. Në emisionin Now në Euronews Albania Bushati bëri thirrje...

Samiti global i reduktimit të dëmeve nga duhani, ekspertët: Të rifreskohen politikat

Ekspertë të shëndetit publik nga 30 vende të botës janë mbledhur këtë të hënë në Athinë, ku po mbahet Samiti i 6-të i organizuar...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×