Paditet Donald Trump, ish-presidenti dhe fëmijët akuzohen për mashtrime financiare

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Donald Trump dhe tre nga fëmijët e tij janë paditur të martën nga prokuroria e Nju Jorkut për mashtrim financiar përmes bizneseve familjare.

Sipas padisë, e komunikuar nga kryeprokurorja Letitia James, kompania “Trump Organization” ka kryer shkelje të shumta gjatë periudhës 2011-2021.

Zyrtarja e lartë i ka kërkuar gjykatës që të mos lejojë më ish-presidentin dhe fëmijët e tij të mbajnë poste drejtuese në asnjë nga bizneset e tyre në Nju Jork.

- Advertisement -

Konkretisht, zoti Trump dhe organizata e tij akuzohen për deklarim të rremë të vlerës së pronave të patundshme, për të siguruar hua bankare në kushte të favorshme.

“Me ndihmën e fëmijëve të tij dhe oficerëve të tjerë tek “Trump Organization”, Donald Trump rriti vlerën e pasurisë së tij me miliarda dollarë, për t’u pasuruar në mënyrë të padrejtë dhe duke mashtruar sistemin”, ka deklaruar kryeprokurorja James.

Ajo ka nënvizuar se ka informuar për akuzat prokurorët federalë dhe Shërbimin e Brendshëm të të Ardhurave.

Krahas ish-presidentit, organi i akuzës ka përfshirë tre fëmijët e tij të mëdhenj, Donald Jr, Ivanka dhe Eric Trump, si bashkëpunëtorë në krim.

Prokurorja e përgjithshme e Nju Jorkut ka shtuar më tej se përmes padisë synon të rikuperojë 250 milionë dollarë, që Trump Organization i ka fituar përmes mashtrimit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

Izrael, protesta kundër ndryshimeve që mund të dobësojnë sistemin gjyqësor

Për të katërtën javë rresht, dhjetëra mijëra izraelitë protestuan në të gjithë vendin kundër qeverisë. Demonstruesit mbanin në duar flamuj dhe brohorisnin "Jo diktaturës" dhe "Duam demokraci". Protesta...

“McGonigal”, NYT: S’ka tregues për lidhje me rusët, në pikëpyetje akuza e 225 mijë $

Media prestigjioze amerikane, New York Times në një artikull të publikuar së fundmi, shkruan se nuk ka asnjë tregues që të provojë se ish-zyrtari i...

TË FUNDIT

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

Izrael, protesta kundër ndryshimeve që mund të dobësojnë sistemin gjyqësor

Për të katërtën javë rresht, dhjetëra mijëra izraelitë protestuan në të gjithë vendin kundër qeverisë. Demonstruesit mbanin në duar flamuj dhe brohorisnin "Jo diktaturës" dhe "Duam demokraci". Protesta...

“McGonigal”, NYT: S’ka tregues për lidhje me rusët, në pikëpyetje akuza e 225 mijë $

Media prestigjioze amerikane, New York Times në një artikull të publikuar së fundmi, shkruan se nuk ka asnjë tregues që të provojë se ish-zyrtari i...

Mashtroi si viktimë prostitucioni për të shkuar në Angli, arrestohet e reja në Rinas

Policia Kufitare e Rinasit ka vënë në pranga një 24-vjeçare shqiptare që tentoi të kalonte kufirin, me dokumente të falsifikuara, me qëllim kërkimin e...

Çështje të reja në SPAK? Spahiu bën parashikimin: I pari politikan që arrestohet…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se çështjet e hapura në një javë të vetme në SPAK janë ndikim i...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×