Parashikohet fituesi i Kupës së Botës 2022 nga Inteligjenca Artificiale

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Inteligjenca Artificiale ka parashikuar fituesin e Kupës së Botës 2022 – ja cili është!

Një model i inteligjencës artificiale nga Instituti Alan Turing ka parashikuar rezultatin e Kupës së Botës të këtij viti.

Për të bërë parashikimin, skuadrës i nevojiteshin të dhëna – dhe për fat të mirë, kjo nuk ka mungesë për futbollin. Studiuesit përdorën të dhënat e përpiluara të përdoruesve të GitHub martj42, duke treguar rezultatet dhe statistikat e çdo ndeshjeje ndërkombëtare që nga viti 1872.

- Advertisement -

Ky algoritëm i inteligjencës artificiale ka ekzaminuar të dhënat nga më shumë se 100,000 ndeshje të simuluara – duke arritur në përfundimin i cili tregon se cila skuadër ka probabilitetin më të lartë për të fituar Kupën e Botës 2022. 

Sipas AI (Inteligjencës Artificiale) të, Brazili ka shanset më të mëdha për të fituar (25%) me Belgjikën dhe Argjentinën më pas – edhe pse tashmë skuadra e dytë është eliminuar nga Kupa e Botës, lista ndiqet nga Franca e cila sipas kalkulimeve të Institutit Turing doli në vendin e katërt dhe Anglia në të pestin. 

Pas tyre vjen Spanja, e ndjekur nga Holanda, Danimarka, Portugalia dhe Kroacia.

Ekipi kërkues thekson se ka faktorë të tjerë që ata nuk mund t’i vendosin në modelet e tyre, duke përfshirë motin, përshtatjen në zonat kohore dhe performancat e jashtëzakonshme nga lojtarët individualë.

Autorët e studimit, të udhëhequr nga Dr Nick Barlow, paralajmëruan kundër vendosjes së basteve bazuar në këtë studim.

Ata thanë: “Ne sigurisht nuk do të rekomandonim bast për asnjë nga parashikimet tona!”

Duke e quajtur hulumtimin një ‘projekt argëtues’, ata shtuan: “Në fund të fundit, pavarësisht sa i mirë modeli juaj, futbolli është një lojë krejt e rastësishme.

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“14 maji”, Celibashi: Fleta e votimit do jetë më e thjeshtë se në zgjedhjet e fundit

"Fleta e votimit këtë herë do të jetë më e thjeshtë se në zgjedhjet e fundit vendore. Duhet ta pranojmë që për shkak të...

EMRAT| Policia heq kamerat e vendosura nga 2 kriminelët në Devoll

Në fshatin Baban dhe në qytetin e Bilishtit policia ka sekuestruar kamera që u përkisnin dy shtetasve me precedentë penalë. Nga kontrolli i komisariatit të...

Celibashi: Ja për çfarë do i informoja votuesit e mi nëse do isha në politikë

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se nëse do të ishte i angazhuar politikisht, do t'i sqaronte votuesit se çfarë Këshilli Bashkiak dhe...

TË FUNDIT

“14 maji”, Celibashi: Fleta e votimit do jetë më e thjeshtë se në zgjedhjet e fundit

"Fleta e votimit këtë herë do të jetë më e thjeshtë se në zgjedhjet e fundit vendore. Duhet ta pranojmë që për shkak të...

EMRAT| Policia heq kamerat e vendosura nga 2 kriminelët në Devoll

Në fshatin Baban dhe në qytetin e Bilishtit policia ka sekuestruar kamera që u përkisnin dy shtetasve me precedentë penalë. Nga kontrolli i komisariatit të...

Celibashi: Ja për çfarë do i informoja votuesit e mi nëse do isha në politikë

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se nëse do të ishte i angazhuar politikisht, do t'i sqaronte votuesit se çfarë Këshilli Bashkiak dhe...

Rama: Motoparku do të ndërtohet nga kompania e ish-pilotit të famshëm të Formula 1

Kryeministri Edi Rama bëri me dije përmes një njoftimi në Facebook se dy ditë më parë rreth 30 kompani të mëdha ndërkombëtare vizituan Shqipërinë...

Celibashi: Informimi për votimin për Këshillin bashkiak nuk është detyrë e KQZ

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi se informimi i qytetarëve, në lidhje me votimin për Këshillin Bashkiak, nuk është detyrë e Komisionit Qendror...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×