​PDK kërkon të mos votohet projektligji për pagën minimale në Kosovë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) i ka kërkuar Qeverisë së Kosovës që të tërheqë Projektligjin për pagën minimale, ta ndryshojë e më pas ta dërgojë në Kuvend.

Deputeti i PDK-së, Rashit Qalaj tha se si parti nuk do ta votojnë këtë projektligj pasi sipas tyre ky vendim është marrë në mënyrë arbitrare dhe pa u konsultuar me sindikatat dhe këshillin ekonomiko-social.

“Ky përcaktim i kësaj page minimale vjen pas propozimit që vije nga këshilli ekonomiko-social në të cilin kanë hise të barabarta apo janë hisedarë Qeveria e Kosovës, sindikatat dhe bizneset. Qeveria ka bërë propozimin në mënyrë arbitrare pa u konsultuar fare me këshillin ekonomiko-social dhe gjithmonë duke u sjellë në mënyrë arrogante që lartësia e pagës minimale të jetë 250 euro mirëpo duke përjashtuar disa kategori shumë të rëndësishme të vendit” tha Qalaj.

- Advertisement -

Qalaj shtoi se në këtë projektligj nuk janë përfshirë disa kategori e që janë të verbrit, tetraplegjikët, paraplegjikët dhe veteranët e luftës.

Partia Demokratike e Kosovës ka kërkuar edhe nga partitë opozitare që të kundërshtojnë në parim të Projektligjin për pagën minimale.

Qalaj i ka bërë thirrje edhe deputetëve të shumicës parlamentare të Lëvizjes Vetëvendosje që ta mbështetin PDK-në për ta kthyer këtë ligj për plotësim.

Në seancën e sotme plenare të Kuvendit të Kosovës është votimi në parim i projektligjit për pagën minimale.

Në të njëjtën kohë, veteranët e UÇK-së po mbajnë protestë, ku po kërkojnë që të përfshihen në skemën e pagës minimale.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×