Përcillet për në banesën e fundit ish-Papa Benedikti XVI

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sot përcillet për në banesën e fundit ish-Papa Benedikti XVI i cili u nda nga jeta më 31 dhjetor. Roma është e blinduar nga forcat e shumta te sigurisë pasi mijëra qytetarë do të marrin pjesë në ceremoninë e lamtumirës e cila do të udhëhiqet nga Papa Françesku.

Më shumë se 700 ipeshkvij dhe një mijë meshtarë do të kremtojnë bashkë Meshën e Dritës. Deri tani janë akredituar më shumë se 600 gazetarë.

Lutjet për Papën e Nderit dhe të gjitha ritet liturgjike që do t’i paraprijnë dhe pasojnë funeralin, do të transmetohen drejtpërdrejt në televizionet në mbarë botën.

- Advertisement -

Sipas vullnetit të vetë Papës së nderit Benediktit XVI, do të jenë të pranishme dy delegacione zyrtare në funeralin që do të drejtohet nga Papa Françesku. Bëhet fjalë për delegacionin nga Gjermania, vendlindja e ish-Papës dhe nga Italia, atdheu i tij i dytë, siç e ka cilësuar gjithmonë.

Kështu, sot  në Sheshin e Shën Pjetrit në Vatikan janë Presidenti i Republikës Italiane, Sergio Mattarella dhe ai i Gjermanisë, Frank Ëalter Steinmeier dhe kancelari gjerman Olaf Scholz, me shoqëruesit e tyre përkatës.

Ndërkohë, është njoftuar prezenca e disa krerëve të tjerë të shteteve: Presidenti i Polonisë Andrzej Duda, Mbretëresha e Spanjës Sofia, Mbreti Filip e Mbretëresha e Belgjikës, Presidenti Portugalisë, Presidenti i Hungarisë Katalin Novak etj.

Në varrimin e Papës së Nderit në Sheshin e Shën Pjetrit në Vatikan, ka edhe delegacione nga fetë e tjera. Do të ketë një delegacion nga komuniteti hebraik i Romës, do të marrin pjesë edhe eksponentë myslimanë.

Sipas të dhënave të publikuara një ditë më parë nga Xhandarmëria e Vatikanit  më shumë se 60 mijë pelegrinë i janë afruar  Bazilikës së Shën Pjetrit ku ndodhet trupi i Ratzinger.

Teologu gjerman do të mbahet mend si Papa i parë që dha dorëheqjen ne 600 vite por edhe si njeriu që foli për shumë çështje që konsideroheshin tabu.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Biznesi francez në Shqipëri rrit investimet, 433 kompani aktive në Shqipëri

Prezenca e investimeve franceze në vendin tonë ka patur një trend rritës përgjatë viteve 2018-2022. Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, në fund...

“Keq e ka Vuçiç”, Hila analizon çfarë po ndodh në Veri: Fitore në terren për Kosovën

Analisti Dritan Hila tha në një intervistë për Euronews Albania se ngjarja e rëndë e ndodhur 1 ditë më parë në Kosovës me vrasjen...

Kremlini nuk e dënon vrasjen e policit të Kosovës: Po vëzhgojmë nga afër “Veriun”

Kremlini ka thënë të hënën se është duke e vëzhguar nga afër gjendjen në veri të Kosovës, por nuk e dënoi sulmin vdekjeprurës të...

TË FUNDIT

Biznesi francez në Shqipëri rrit investimet, 433 kompani aktive në Shqipëri

Prezenca e investimeve franceze në vendin tonë ka patur një trend rritës përgjatë viteve 2018-2022. Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, në fund...

“Keq e ka Vuçiç”, Hila analizon çfarë po ndodh në Veri: Fitore në terren për Kosovën

Analisti Dritan Hila tha në një intervistë për Euronews Albania se ngjarja e rëndë e ndodhur 1 ditë më parë në Kosovës me vrasjen...

Kremlini nuk e dënon vrasjen e policit të Kosovës: Po vëzhgojmë nga afër “Veriun”

Kremlini ka thënë të hënën se është duke e vëzhguar nga afër gjendjen në veri të Kosovës, por nuk e dënoi sulmin vdekjeprurës të...

“Të vdesësh për atdhe, si të rilindësh përsëri”- Jetëshkrim i policit hero në Kosovë

“Të vdesësh për atdhe, është si të rilindësh përsëri”, me këtë shprehje do ta kujtojë Kosova Afrim Bunjakun, policin që mbeti i vrarë në...

OMONIA pretendime për parregullsi me censin: Po i bëhet presion minoritetit

Bashkimi Demokratik i Minoritetit Etnik Grek, OMONIA ka denoncuar ato që i cilëson shkelje të të drejtave të minoritetit nga anketuesit e censit në...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×