Përfaqësuesi i Bosnjës dhe Hercegovinës: S’kemi konsensus për Ballkanin e Hapur

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetari i Këshillit të Ministrave në Bosnje dhe Hercegovinë, Zoran Tegeltija deklaroi se Sarajeva zyrtare nuk ka konsensus në lidhje me projektin e Ballkanit të Hapur.

Gjatë fjalës së tij në samitin e zhvilluar në Ohër të Maqedonisë së Veriut, Tegeltija u shpreh se komuniteti i biznesit në Bosnje dhe Hercegovinë e mbështet këtë nismë.

“Unë shpresoj se kushdo që të vijë pas meje do të flasë si anëtar fuqiplotë i Ballkanit të Hapur. Për fat të keq, Bosnje dhe Hercegovina nuk ka konsensus për projektin e Ballkanit të Hapur. Nuk ka përgjigjie, thjesht heshtje. Unë jam këtu sepse e di se komuniteti i biznesit në Bosnje dhe Hercegovinë e mbështet Ballkanin e Hapur. Këtu jam sepse e di që numri më i madh i qytetarëve të Bosnjes dhe Hercegoniës e mbështesin këtë projekt”, tha ai.

- Advertisement -

Tegeltija nënvizoi se Bosnje dhe Hercegovina është e gatshme të bëhet anëtare e Ballkanit të Hapur dhe të nënshkruajë çdo marrëveshje, nëse do të ketë një konsenus dhe vendim politik në Sarajevë.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“S’kuptoni nga politika e jashtme”, Vuçiç sulmon opozitën: Hoqa 28 njohje të Kosovës

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka mbrojtur politikën e jashtme të qeverisë së tij lidhur me Kosovën përballë kritikave të opozitës. Në një intervistë për...

NASA publikon pamjet spektakolare nga Marsi, si duket Planeti i Kuq

NASA ka shpërndarë pamje të jashtëzakonshme të kapura nga sonda Mars Odyssey e cila ka monitoruar Planetin e Kuq për 22 vjet. Sonda e NASA-s...

Rusia përgatit projektligjin e ‘marrëveshjes së besnikërisë’ për të huajt

Moska ka përgatitur projektligjin që do t'i detyronte të huajt që jetojnë në vend, që të nënshkruajnë një "marrëveshje besnikërie" ndaj Rusisë, sipas agjencisë...

TË FUNDIT

“S’kuptoni nga politika e jashtme”, Vuçiç sulmon opozitën: Hoqa 28 njohje të Kosovës

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka mbrojtur politikën e jashtme të qeverisë së tij lidhur me Kosovën përballë kritikave të opozitës. Në një intervistë për...

NASA publikon pamjet spektakolare nga Marsi, si duket Planeti i Kuq

NASA ka shpërndarë pamje të jashtëzakonshme të kapura nga sonda Mars Odyssey e cila ka monitoruar Planetin e Kuq për 22 vjet. Sonda e NASA-s...

Rusia përgatit projektligjin e ‘marrëveshjes së besnikërisë’ për të huajt

Moska ka përgatitur projektligjin që do t'i detyronte të huajt që jetojnë në vend, që të nënshkruajnë një "marrëveshje besnikërie" ndaj Rusisë, sipas agjencisë...

Aksident në Kroaci, 6 të plagosur, mes tyre 4 shqiptarë

Një aksident ka ndodhur ditën e sotme në Kroaci, ku katër persona kanë mbetur 6 të plagosur, mes tyre 4 shqiptarë. Mediat e huaja bëjnë...

“Athina nën presionin e BE” Ekathimerini: Spanja e acaruar me Greqinë për Shqipërinë

Greqia po përballet me presionin jo vetëm të Gjermanisë por edhe të Spanjës për bllokimin që ka vendosur t’i bëjë Shqipërisë në rrugën e...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×