English

Përgatitet për luftë| Brenda bazës sekrete të spiunazhit të Mbretërisë së Bashkuar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sky News i është dhënë akses i rrallë në një bazë spiune ushtarake top-sekret në Cambridgeshire të Mbretërisë së Bashkuar, ku zyrtarët e mbrojtjes paralajmëruan se konflikti është më i mundshëm tani se në çdo moment të historisë së fundit.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, Mbretëria e Bashkuar po jeton në “kohë vërtet të rrezikshme” me mundësinë e “konfliktit në shkallë të gjerë” më të mundshme se në çdo moment të historisë së fundit, kanë paralajmëruar zyrtarët e mbrojtjes.

Lufta e Rusisë në Ukrainë, dhuna e lidhur me Iranin në Lindjen e Mesme dhe potenciali i Kinës për të pushtuar Tajvanin janë ndër sfidat që mund të nxisin një përshkallëzim të papritur.

Në të njëjtën kohë, armët e reja të zhvilluara nga shtetet rivale po rriten me shpejtësi.

Kina ka një arsenal “lider në botë” të raketave hipersonike që mund të udhëtojnë të paktën pesë herë më shpejt se shpejtësia e zërit, duke i bërë ato shumë të vështira për t’u shkatërruar pasi të lëshohen, thanë zyrtarët.

Ata sinjalizuan se mënyra më e mirë për të mposhtur një armë të tillë – si raketat balistike DF-17 ose DF-27 me rreze më të gjatë – do të ishte gjetja e vendeve të lëshimit brenda Kinës dhe nxjerrja e tyre përpara se të qëlloheshin.

Komentet u bënë pasi një grupi gazetarësh iu dha akses i rrallë në një bazë spiune ushtarake top-sekret në Cambridgeshire.

RAF Wyton pret një nga qendrat më të mëdha të analizës së inteligjencës midis aleatëve perëndimorë brenda një kompleksi të quajtur Pathfinder Building.

Duke vrapuar 24 orë në ditë, shtatë ditë në javë, analistët dhe ekspertët e tjerë punojnë brenda një dhome gjigante, gri, pa dritare, me një tavan të lartë, sa përmasat e një fushe futbolli të mbyllur.

Ekipet ndahen në seksione, të ulura rreth tavolinave të bardha, të lakuara, secila me kompjuterë dhe ekrane, ndërsa monitorët e televizionit transmetojnë imazhe të drejtpërdrejta nga satelitët dhe të dhënat e dronëve nga zona me interes anembanë botës.

Një zyrtar tha se është “pllaka më e madhe top-sekret” e dedikuar për analizën e inteligjencës, veçanërisht për një grup aleatësh të ngushtë të njohur si Five Eyes – MB, SHBA, Kanada, Australia dhe Zelanda e Re.

Shifrat e kuqe, të ndezura nga një linjë e orëve dixhitale përgjatë një muri japin një shenjë për aleatët dhe zonat e tjera të interesit, duke ofruar zonat kohore për Uashington, Zulu (GMT), Shtutgart, Moskë, Canberra dhe Wellington.

Salla është një nga disa vende të klasifikuara në të gjithë vendin e përdorur nga Inteligjenca e Mbrojtjes, e cila përfshin rreth 4,500 persona personel në total – dy të tretat ushtarake, një e treta civile.

Stafi është gjithashtu i vendosur jashtë shtetit në misione.

Megjithëse nuk është një agjenci me porosi, Inteligjenca e Mbrojtjes është dega e fokusuar në ushtri e komunitetit të inteligjencës në Mbretërinë e Bashkuar, e cila përfshin gjithashtu MI6, MI5 dhe GCHQ.

Një zyrtar i dytë tha se kërkesa për punën e spiunëve ushtarakë është më e larta që ata e kanë njohur që nga përpjekja e parë e Rusisë për të pushtuar Ukrainën në vitin 2014.

“Unë besoj se ne po jetojmë në kohë vërtet të rrezikshme,” tha zyrtari, duke vënë në dukje se detyra e Inteligjencës së Mbrojtjes është të sigurojë “kuptim dhe largpamësi”.

Duke nënvizuar rëndësinë e këtij lloji të kontributit, zyrtari tha: “Nuk do të ketë kohë nga një paralajmërim për të bërë ndryshime të rëndësishme për t’u përgatitur për konflikt në shkallë të gjerë.”

Zyrtari shtoi: “Ne jemi në një situatë të paraluftës… [Jemi] në një pikë kur konflikti në shkallë të gjerë ka më shumë gjasa sesa ka qenë në historinë e fundit.”

Komentet erdhën pasi gjenerali Sir Patrick Sanders, kreu në largim i Ushtrisë Britanike, tha muajin e kaluar se populli i Mbretërisë së Bashkuar duhet të jetë gati për të luftuar në një luftë të ardhshme.

Përveç kësaj, Grant Shapps, sekretari i Mbrojtjes, ka paralajmëruar për një “botë të paraluftës”, megjithëse pa njoftuar ndonjë ndryshim të politikës për të përgatitur më mirë kombin, përfshirë civilët dhe industrinë, për realitetin se çfarë do të thotë një luftë e ardhshme.

Një zyrtar i tretë i Mbrojtjes ofroi një pamje të tablosë së kërcënimit me të cilin përballet MB dhe aleatët e saj.

“Ne përgjithësisht po shohim një botë që është komplekse dhe gjithnjë e më e ndërlidhur dhe ka më shumë kërcënime të paqëndrueshmërisë dhe konkurrencës,” tha zyrtari.

Rusia – e armatosur me armë bërthamore dhe që kërkon të zgjerohet – mbetet kërcënimi më i mprehtë me të cilin përballet Britania e Madhe dhe aleatët e saj, por zyrtarët thanë se ata janë të vetëdijshëm ndaj sfidës së paraqitur nga Kina.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?