English

Përmbyten nga shiu Emiratet e Bashkuara Arabe, në Oman raportohet për 18 viktima

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shirat e dendur goditën Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Omanin, duke përmbytur pjesë të autostradave kryesore dhe duke lënë automjetet të braktisura në rrugë.

- Advertisement -

Përmbytjet kanë përfshirë disa pjesë të rajonit të Gjirit, duke vrarë të paktën 18 njerëz në Oman dhe duke shkaktuar ndërprerje të udhëtimit në Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA).

Në Oman, numri i të vdekurve të njoftuar të martën përfshin të paktën nëntë nxënës shkolle dhe shoferin e tyre, automjeti i të cilit u la nga përmbytjet në Samad A’Shan të dielën.

Komiteti Kombëtar për Menaxhimin e Emergjencave tha se ekipet e shpëtimit janë ende në kërkim të dy personave të zhdukur.

Qeveria i dha stafit administrativ në sektorin publik dhe privat ditën e pushimit për shkak të kushteve të këqija të motit në disa provinca, ndërsa në pjesë të tjera të sulltanatit rekomandohej puna në distancë. Banorëve u kërkua gjithashtu të evakuoheshin në strehimore nëse mendonin se ishin në rrezik ose u kërkohej nga autoritetet ta bënin këtë.

Policia dhe ushtarët u vendosën në provincën më të goditur të Ash Sharqiyah North për të transportuar qytetarët nga zonat e përmbytura, sipas mediave shtetërore.

Ndërkohë, reshjet e dendura të shiut goditën gjithashtu Emiratet e Bashkuara Arabe të martën, duke përmbytur pjesë të autostradave kryesore dhe duke lënë automjetet të braktisura në rrugët në të gjithë Dubain.

Shirat filluan gjatë natës, duke lënë pellgje masive në rrugë pasi erërat e forta ndërprenë fluturimet në aeroportin ndërkombëtar të Dubait.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?