Përshkallëzohet përplasja, India pezullon vizat për kanadezët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

India ka pezulluar shërbimet e vizave për qytetarët kanadezë në mes të një mosmarrëveshjeje në rritje për vrasjen e një separatisti sikh në tokën kanadeze.

Ofruesi i shërbimit të vizave BLS postoi një mesazh nga misioni i Indisë duke fajësuar “arsye operacionale” për vendimin, shkruan BBC.

Tensionet u ndezën këtë javë pasi Kanadaja tha se po hetonte “akuza të besueshme” që lidhnin Indinë me vrasjen e liderit separatist.

- Advertisement -

India e hodhi poshtë me zemërim akuzën duke e quajtur atë “absurde”.

Analistët thonë se marrëdhëniet midis vendeve, të cilat kanë qenë të tensionuara prej muajsh, janë tani në nivelin më të ulët historik.

Masa vjen një ditë pasi India lëshoi ​​​​një këshillë duke u kërkuar qytetarëve të saj që udhëtojnë ose jetojnë në Kanada që të “ushtrojnë kujdes maksimal” në funksion të “aktiviteteve në rritje kundër Indisë dhe krimeve të urrejtjes të falura politikisht dhe dhunës kriminale në Kanada”.

Delhi tha se disa kërcënime të fundit iu drejtuan diplomatëve të saj dhe disa indianëve “të cilët kundërshtojnë axhendën anti-Indiane”.

Kryeministri kanadez Justin Trudeau tha të hënën se agjencitë e inteligjencës po hetonin nëse “agjentët e qeverisë së Indisë” ishin të përfshirë në vrasjen e Hardeep Singh Nijjar, një qytetar kanadez – India e kishte cilësuar atë terrorist në 2020.

Nijjar u qëllua për vdekje në automjetin e tij nga dy persona të armatosur të maskuar jashtë një tempulli Sikh më 18 qershor në British Columbia.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Studimi: 150 mijë qytetarë mund të largohen nga Kosova në 2024

Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve (AKB) Agim Shahini, pak ditë më parë tha se në bazë të një hulumtimi nga Instituti “Riinvest” pritet...

Shefi i OKB-së paralajmëron për “katastrofë humanitare” në Gazë

Edhe të enjten, Izraeli vijoi sulmet ndaj militantëve të Hamasit në qytetet më të mëdha të Rripit të Gazës, duke shkaktuar vdekjen e 350...

Scholz bën thirrje për solidaritet me hebrenjtë, në nisje të festës së tyre

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka bërë thirrje të enjten për solidaritet me hebrenjtë në Gjermani, teksa  ka ndezur qiriun e parë në nisje të...

TË FUNDIT

Studimi: 150 mijë qytetarë mund të largohen nga Kosova në 2024

Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve (AKB) Agim Shahini, pak ditë më parë tha se në bazë të një hulumtimi nga Instituti “Riinvest” pritet...

Shefi i OKB-së paralajmëron për “katastrofë humanitare” në Gazë

Edhe të enjten, Izraeli vijoi sulmet ndaj militantëve të Hamasit në qytetet më të mëdha të Rripit të Gazës, duke shkaktuar vdekjen e 350...

Scholz bën thirrje për solidaritet me hebrenjtë, në nisje të festës së tyre

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka bërë thirrje të enjten për solidaritet me hebrenjtë në Gjermani, teksa  ka ndezur qiriun e parë në nisje të...

8 dhjetori, Dita Kombëtare e Rinisë

Sot shënohet Dita Kombëtare e Rinisë. Më 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, u bënë iniciatorë e protagonistë...

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×