Pezullohet Drejtori i Policisë në veri të Kosovës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ushtruesi Drejtori i Policisë së Kosovës, Fehmi Hoti, ka spezulluar nga detyra drejtorin rajonal të policisë në Mitrovicë të Veriut, Nenad Gjuriç.

Kjo për shkjak se Gjuriç ka refuzuar që të zbatojë vendimin e Qeverisë sa i përket targave, shkruan REL.

Sipas një njoftimi zyrtar, pezullii i Gjuriçit u bë për shkak të “mosrealizimit të autorizimeve ligjore dhe zbatimit të vendimeve zyrtare”.

- Advertisement -

Pezullimin e tij, e rekomandoi më herët gjatë 3 nëntori Inspektorati Policor i Kosovës, i cili tha se Gjuriq dyshohet për veprat penale “Sabotim” dhe “Thirrje për rezistencë”.

Ditën e djeshme, Gjuriç tha se policët në veri të Kosovës nuk do të zbatojnë vendimin e Qeverisë për shpërndarjen e fletave qortuese, për shoferët që kanë makina me targa të lëshuara nga Serbia.

“Ne nuk mund ta zbatojmë atë vendim sepse ai është politik dhe i drejtuar kryesisht kundër komunitetit serb, të cilit i përkasim edhe ne vetë”, tha Gjuriç më 2 nëntor dhe shtoi se “patrulla të njësive të trafikut nga Prishtina janë dërguar në veri, për të ushtruar presion”.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Drejtori i CIA-s shkon në Katar, bisedime mbi luftën Hamas-Izrael dhe pengjet

Presidenti amerikan Joe Biden ka dërguar një nga zyrtarët e tij më të besuar dhe me ndikim në Lindjen e Mesme me shpresën për...

Papa Françesku në gjendje jo të mirë shëndetësore, anulon udhëtimin për COP28

Papa Françesku ndërpreu fjalimin e tij në një ngjarje publike këtë të mërkurë, një ditë pasi ai anuloi një udhëtim në samitin e klimës...

Flet autori i këngës për Kombëtaren: S’i e harrova Gjimshitin në tekst

“O sa mirë po t’rin shiriti kapiten Berat Gjimshiti” është një pjesë e tekstit të këngës për Kombëtaren Shqiptare, “Shqipëri e madhe”,  por kjo...

TË FUNDIT

Drejtori i CIA-s shkon në Katar, bisedime mbi luftën Hamas-Izrael dhe pengjet

Presidenti amerikan Joe Biden ka dërguar një nga zyrtarët e tij më të besuar dhe me ndikim në Lindjen e Mesme me shpresën për...

Papa Françesku në gjendje jo të mirë shëndetësore, anulon udhëtimin për COP28

Papa Françesku ndërpreu fjalimin e tij në një ngjarje publike këtë të mërkurë, një ditë pasi ai anuloi një udhëtim në samitin e klimës...

Flet autori i këngës për Kombëtaren: S’i e harrova Gjimshitin në tekst

“O sa mirë po t’rin shiriti kapiten Berat Gjimshiti” është një pjesë e tekstit të këngës për Kombëtaren Shqiptare, “Shqipëri e madhe”,  por kjo...

Suedia pret që Turqia të ratifikojë “brenda javësh” pranimin në NATO

Turqia i ka thënë Suedisë se pret që të ratifikojë brenda javësh pranimin e Stokholmit në aleancën ushtarake perëndimore të NATO-s, tha ministri i...

Dita e Çlirimit, Begaj uron shqiptarët: Nderim përjetë atyre që na dhuruan lirinë

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, ka uruar shqiptarët për ditën e Çlirimit të vendit nga pushtuesit nazi-fashistë. Përmes një reagimi në Facebook, Begaj shpreh nderim...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×