Pikat e karburanteve fituan 3500 €, disa mbajtën çmim më të ulët se bordi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pikat e karburantit me pakicë kanë fituar mesatarisht për të gjithë muajin maj 3500 euro.

Sipas të dhënave zyrtare të Ministrisë së Financave, sasia e karburantit të zhdoganuar muajin e shkuar është afro 53 milionë litra, duke i lejuar pikave një fitim maksimal prej 0.1 euro për litër, fitimi nuk do të kalonte 3500 euro për 1500 pika që ka gjithë vendi.

Me këto të ardhura shumica e pikave do të ishin mbyllur, pasi nuk do të arrinin të mbulonin shpenzimet për paga, qiranë e benzinatës dhe kosto të tjera operative që përfshijnë energjinë elektrike, ujin dhe mirëmbajtjen e pajisjeve.

- Advertisement -

Vendimet e Bordit të Transparencës i cili ndryshon njëherë në javë çmimin e naftës, pa llogaritur sasinë që duhet për rezervë sigurie për të paktën 3 muaj, kanë ngritur dyshime për manipulime me çmimet edhe nga vetë shoqatat e bizneseve.

Konfindustria kërkon që të përjashtohen nga kjo vendimmarrje tregtarët e karburantit pasi ndodhen në konflikt të hapur interesi dhe hedh dyshime për rritje të fitimeve të tyre përmes kontrabandës.

“Konfindustria vlerëson se përfituesit e vetëm të mënyrës së deritashme të punës së Bordit të Transparencës janë buxheti i shtetit dhe kompanitë e karburanteve”.

Çmimi i fundit i vendosur nga Bordi i Transparencës është 261 lekë për litër për naftën, por pika të veçanta karburanti e mbajnë edhe më të ulët se kaq, çka tregon se arrijnë të mbulojnë kostot dhe një fitim normal edhe me çmim më të ulët se ai i bordit.

Çmimet e larta të naftës ulën me 20% konsumin në muajin maj, ndërsa një pjesë e qytetarëve drejtohen në shtetet kufitare me Shqipërinë për të furnizuar automjetin.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

NASA publikon pamjet spektakolare nga Marsi, si duket Planeti i Kuq

NASA ka shpërndarë pamje të jashtëzakonshme të kapura nga sonda Mars Odyssey e cila ka monitoruar Planetin e Kuq për 22 vjet. Sonda e NASA-s...

Rusia përgatit projektligjin e ‘marrëveshjes së besnikërisë’ për të huajt

Moska ka përgatitur projektligjin që do t'i detyronte të huajt që jetojnë në vend, që të nënshkruajnë një "marrëveshje besnikërie" ndaj Rusisë, sipas agjencisë...

Aksident në Kroaci, 6 të plagosur, mes tyre 4 shqiptarë

Një aksident ka ndodhur ditën e sotme në Kroaci, ku katër persona kanë mbetur 6 të plagosur, mes tyre 4 shqiptarë. Mediat e huaja bëjnë...

TË FUNDIT

NASA publikon pamjet spektakolare nga Marsi, si duket Planeti i Kuq

NASA ka shpërndarë pamje të jashtëzakonshme të kapura nga sonda Mars Odyssey e cila ka monitoruar Planetin e Kuq për 22 vjet. Sonda e NASA-s...

Rusia përgatit projektligjin e ‘marrëveshjes së besnikërisë’ për të huajt

Moska ka përgatitur projektligjin që do t'i detyronte të huajt që jetojnë në vend, që të nënshkruajnë një "marrëveshje besnikërie" ndaj Rusisë, sipas agjencisë...

Aksident në Kroaci, 6 të plagosur, mes tyre 4 shqiptarë

Një aksident ka ndodhur ditën e sotme në Kroaci, ku katër persona kanë mbetur 6 të plagosur, mes tyre 4 shqiptarë. Mediat e huaja bëjnë...

“Athina nën presionin e BE” Ekathimerini: Spanja e acaruar me Greqinë për Shqipërinë

Greqia po përballet me presionin jo vetëm të Gjermanisë por edhe të Spanjës për bllokimin që ka vendosur t’i bëjë Shqipërisë në rrugën e...

Dita e Çlirimit, kurora me lule nga ministri Peleshi dhe zyrtarë të tjerë në Korçë

Dita e sotme ka shënuar 79-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë nga pushtuesit nazi-fashistë. Me këtë rast në Varrezat e Dëshmorëve të Korçës janë organizuar homazhe...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×