Policia gjermane zbulon komplotin për rrëmbimin e ministrit të Shëndetësisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Policia gjermane ka zbuluar dhe neutralizuar një komplot për rrëmbimin e ministrit gjerman të Shëndetësisë dhe shkatërrimin e objekteve të furnizimit me energji elektrike të vendit.

Prokurorët në zyrën e policisë kriminale shtetërore të Koblenz dhe Rheinland-Pfalz thanë se u kryen bastisje në 20 prona në të gjithë Gjermaninë pas një hetimi të nisur në tetor.

Të dyshuarit ishin anëtarë të një grupi të quajtur “Patriotët e Bashkuar” të cilët komunikonin mes tyre përmes shërbimit të mesazheve Telegram.

- Advertisement -

Grupi dyshohet se kishte planifikuar të rrëmbente personazhe të njohur publikë. Hetuesit thanë se mes tyre ishte edhe ministri i shëndetësisë Karl Lauterbach.

Hetuesit thanë se të dyshuarit ishin të lidhur me lëvizjen protestuese kundër kufizimeve të coronavirusit dhe me lëvizjen Qytetarët e Rajhut, e cila kundërshton legjitimitetin e kushtetutës gjermane të pas Luftës së Dytë Botërore dhe si rrjedhojë, qeverisë aktuale. Gjithsej 12 persona janë nën hetim.

Autoritetet thanë se qëllimi i grupit ishte të shkatërronte objektet e furnizimit me energji elektrike dhe të shkaktonte një ndërprerje të gjatë në të gjithë vendin, me synimin për të krijuar kushte të ngjashme me luftën civile dhe përfundimisht për të përmbysur sistemin demokratik të vendit.

Policia sekuestroi 22 armë zjarri, përfshirë një kallashnikov, së bashku me qindra fishekë, mijëra euro kesh si dhe shufra ari dhe monedha argjendi. Ata gjetën gjithashtu certifikata të falsifikuara të vaksinimit dhe testeve për COVID-19.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

TË FUNDIT

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

“Rënia e euros nuk është e stisur”- Shkodra: Si po përfiton qeveria nga ky fenomen

Kreu i shoqatës së prodhuesve, Arben Shkodra, është shprehur se rënia e euros nuk është një fenomen i prodhuar artificialisht nga ana e qeverisë. Komentet...

Arrestohet Ljupço Pallço, akuzohet për vrasjen e 14-vjeçares dhe të moshuarit në RMV

Është arrestuar Ljupço Palevski-Pallço, i cili dyshohet për rrëmbimin dhe ekzekutimin e Vanja Gjorçevskës 14-vjeçare dhe Pançe Zhezovskit 74-vjeçar. Duke falënderuar shtetin turk për bashkëpunimin,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×