Polonia s’heq dorë nga dëmshpërblimet e luftës: Gjermania dikur si Rusia sot

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri polak Mateusz Morawiecki, në një intervistë për të përditshmen gjermane “Bild”, përsëriti kërkesën e Varshavës për dëmshpërblime të luftës nga Gjermania, për shkak të shkatërrimeve gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Në intervistë, Morawiecki e krahasoi Gjermaninë e dikurshme me Rusinë e sotme dhe agresionin e saj kundër Ukrainës.

“Mirëqenia, pasuria juaj, të paktën pjesërisht, bazohet në vjedhjen e shtëpive, fabrikave, pronave polake. Paraardhësit tuaj janë përgjegjës për ato krime të së kaluarës”, i tha Morawiecki brezit të pasluftës në Gjermani.

- Advertisement -

Ai shtoi se pasardhësit duhet ta marrin atë përgjegjësi, sepse nëse kjo nuk bëhet, atëherë nuk do të jetë e mundur të kërkohet përgjegjësi nga Rusia për krimet që ushtria e Putinit po i kryen në Ukrainë.

“Kjo është arsyeja pse unë pyes gjermanët: a dëshironi që Rusia të kalojë pa ndëshkim, pa kompensim për fqinjët e saj pas kësaj lufte? Unë mendoj se shumica e gjermanëve nuk e duan këtë”, tha kryeministri polak.

Ai u kërkoi gjermanëve të marrin përgjegjësinë për krimet dhe vrasjet masive të kryera në Poloni gjatë Luftës së Dytë Botërore.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vrau të ëmën me plastmas në Përmet, Gjykata lë në burg 24-vjeçarin

Vrau të ëmën me plastmas në Përmet, Gjykata lë në burg 24-vjeçarin. vijon...

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat i një banke private është hedhur në erë me eksploziv në lagjen Butel të Shkupit në Maqedoninë e Veriut mëngjesin e sotëm. Mediat...

Dëshmoi për rreth një orë në SPAK, Silva Bino: Isha për një punë

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë ISHP-së, Silva Bino, është paraqitur mëngjesin e kësaj të marte në Prokurorinë e Posaçme. Mësohet se ajo ka...

TË FUNDIT

Vrau të ëmën me plastmas në Përmet, Gjykata lë në burg 24-vjeçarin

Vrau të ëmën me plastmas në Përmet, Gjykata lë në burg 24-vjeçarin. vijon...

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat i një banke private është hedhur në erë me eksploziv në lagjen Butel të Shkupit në Maqedoninë e Veriut mëngjesin e sotëm. Mediat...

Dëshmoi për rreth një orë në SPAK, Silva Bino: Isha për një punë

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë ISHP-së, Silva Bino, është paraqitur mëngjesin e kësaj të marte në Prokurorinë e Posaçme. Mësohet se ajo ka...

Tabaku takime në Maqedoninë e Veriut për çështjen e integrimit të rajonit

Kryetarja e Komisionit të Çështjeve Europian, Jorida Tabaku, ishte në një vizitë në Maqrdoninë e Veriut për të marrë pjesë në takimin e parë...

Deputetja britanike në mbrojtje të Kosovës, kritika SHBA-BE: Po të na ndodhte ne…

Deputetja britanike Alicia Kearns, mbajti një fjalim mbështetës ndaj Kosovës në debatin e zhvilluar në parlamentin britanik mbi situatën në Veri. Kearns, e cila është...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×