Portugalia heton keqpërdorimin e të dhënave personale të refugjatëve ukrainas

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Policia portugeze kontrolluai një qendër për mbështetjen e refugjatëve ukrainas si pjesë e një hetimi mbi keqpërdorimin e dyshuar të të dhënave përsonale të tyre.

Dy shoqërues pro-rusë akuzohen për mbledhjen dhe ndarjen e paligjshme të të dhënave personale të dhjetëra refugjatëve.

Ambasadorja e Ukrainës në Portugali, Inna Ohnivets, ka pohuar se informacioni personal i regjistruar do të ishte “me interes për inteligjencën ruse”.

- Advertisement -

Policia tha se ata kishin bastisur ndërtesat në Setúbal të lidhura me Edinstvo, një shoqatë për migrantët e Europës Lindore, ku sekuestruan një numër dokumentesh.

Sipas mediave portugeze, dy shtetasit pro-rusë kishin fotokopjuar dokumentat personale të refugjatëve duke i pyetur për vendodhjen e anëtarëve të familjes që ndodhen në Ukrainë.

Presidenti portugez, Marcelo Rebelo de Sousa, ka bërë thirrje për një hetim mbi proçesin e komunës së mirëseardhjes së refugjatëve.

Kryeministri António Costa, kishte shprehur më parë mbështetjen e tij për një hetim mbi keqpërdorimin e dyshuar të të dhënave, i cili tha se “çdo shkelje e të drejtave themelore do të merret me seriozitetin më të madh”.

Portugalia ka mirëpritur deri më tani rreth 36,000 refugjatë ukrainas që nga fillimi i luftës më 24 shkurt.

Autoritetet në Lisbonë janë gjobitur edhe më parë për ndarjen e të dhënave të protestuesve antiqeveritar rusë me ambasadën e vendit.

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×