English

Prangosen 11 të dyshuar për sulmin në Moskë, 2 shtetas me pasaporta të Taxhikistanit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shërbimi rus i sigurisë (FSB) thotë se ka arrestuar 11 të dyshuar, duke përfshirë katër të cilët thotë se janë “drejtpërdrejt” të përfshirë në sulmin e mbrëmshëm në Sallën e Bashkisë Crocus, raporton media shtetërore.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, RIA dhe TASS, të dyja citojnë FSB-në të thotë se kreu i FSB-së ia kishte raportuar lajmin drejtpërdrejt Vladimir Putinit, i cili ende nuk i është drejtuar popullit rus pas sulmit.

“Drejtori i FSB-së i raportoi Putinit për ndalimin e 11 personave, përfshirë katër terroristë që morën pjesë në sulmin terrorist në Sallën e qytetit Crocus, raporton shërbimi i shtypit i Kremlinit”, tha TASS.

RIA shtoi në një deklaratë të mëvonshme se FSB po punonte për të krijuar “bazën e bashkëpunëtorëve” të atyre që u përfshinë në sulm.

Ndërkohë më herët një politikan rus tha se dy të dyshuar që mendohet se janë përfshirë në të shtënat e mbrëmshme janë arrestuar pas një ndjekjeje me makinë.

“Renaulti në të cilin po drejtonin të dyshuarit u zbulua natën në zonën e… rajonit të Bryansk,” tha Alexander Khinshtein.

“Makina nuk u ndal me kërkesën e oficerëve të zbatimit të ligjit dhe u përpoq të shpëtonte dhe gjatë ndjekjes, u qëlluan dhe makina u përmbys,” shtoi ai.

Një i dyshuar u ndalua në vendin e ngjarjes së veturës së përmbysur, tha ai, ndërsa tjetri u largua dhe u arrestua rreth orës 3.50 të mëngjesit me orën lokale.

“Kërkimet për të tjerët vazhdojnë,” tha ai.

Ai tha gjithashtu se një pistoletë, një karikator municioni për një pushkë sulmi dhe pasaporta që u përkisnin shtetasve të Taxhikistanit u gjetën në makinë.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×