English

Prej 6 vitesh trajner i Kofshës: Është sportist i përmasave të mëdha

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rezultatet janë prej punës dhe disiplinës. Kështu u shpreh për Euronews Albania trajneri Leonard Toska.

- Advertisement -

Ai ka stërvitur prej 6 vitesh 17-vjeçarin, Ertjan Kofsha i cili fitoi 3 medalje ari në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Poloni.

Ndërsa përmendi emrat e disa peshëngritësve, trajneri sqaroi se ka marrë rreth 50 medalje.

“Ertjani është një sportist i përmasave shumë të larta. Edhe specialistët e kanë përcaktuar që është i nivelit Luan Shabani, Piro Dhima, ka tregues shumë herë më të mirë sesa ata,” – u shpreh Toska.

Sipas tij një sportist vetëm 17 vjeç që ngre 175 kilogramë është një shenjë që Ertjan Kofsha premton shumë për sportin shqiptar.

Ai ngriti 145 kg në stilin e shkëputjes, 168 në stilin e shtytjes, për ta mbyllur dygarëshin me plot 308 kg.

Pas këtij rezultati kombëtarja shqiptare e shtangës e mbylli me 6 medalje gjithsej Kampionatin Evropian, pasi disa ditë edhe Enkileda Carja fitoi tri medalje bronzi për moshat U-15.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×