English

Probleme me pasurinë, KPK shkarkon gjyqtaren e Gjirokastrës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjyqtarja në Rrethin Gjyqësor Gjirokastër, Blerta Marku, nuk e ka kaluar Vettingun.

- Advertisement -

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit (KPK) e ka shkarkuar Markun nga detyra këtë të hënë, për shkak të problemit të kriterit me pasurinë.

Komisioni konstatoi pamundësi financiare për blerjen e një apartamenti me sipërfaqe 87.93 m2 në Gjirokastër kundrejt çmimit 900 mijë lekë, si dhe për shpenzimet e tjera të kryera në atë periudhë.

Si burime krijimi të kësaj pasurie, Marku ka deklaruar të ardhurat e saj nga puna si gjyqtare dhe ato të bashkëshortit nga puna në Greqi në shumën 29 mijë euro.

Sipas KPK-së, subjekti nuk ka arritur të provojë të ardhurat e bashkëshortit nga puna në emigracion.

Po ashtu, ka rezultuar se pak kohë pas blerjes, bashkëshorti i subjektit ka lidhur kontratë me Albtelecom për vendosjen në apartament të një telefoni fiks.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×