Propozimi për rritjen e taksës së pronës, çmimet referencë zëvendësohen me të tregut

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministria e Financave po punon për një ligj të ri që do të ndryshojë vlerën e taksës së banesave. Diskutimet janë në fazën fillestare, por një ide që po qarkullon mund të çojë në dyfishimin e kësaj takse në disa zona.

Sipas këtij varianti, propozohet që ligji të ndryshojë dhe taksa të përllogaritet mbi bazën e çmimit të blerjes së banesës dhe jo të çmimit referencë sipas zonave, siç është aktualisht.

Formula aktuale përllogarit nivelin vjetor të taksës duke marrë për bazë çmimin e referencës së zonës ku ndodhet banesa, shumëzuar me sipërfaqjen e pronës dhe shkallën e taksës. Shkalla është 0.05 për qind e vlerës së pronës.

- Advertisement -

Propozimi nuk ndryshon këtë nivel, por zëvendëson çmimet e referencës me çmimin e blerjes së pronës.

Çmimet referencë janë përcaktuar për herë të fundit në vitin 2019, ndërsa tregu ka lëvizur dhe vetëm vitin e fundit ka një shtrenjtim me 40 për qind të pronave, sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë.

Si shembull, një apartament me sipërfaqe 100 metër katrorë në zonën e Shkollës së Baletit, apo përreth Ambasadës Amerikane sot paguan 45 euro në vit taksë prone që përllogaritet me çmimin e referencës prej 900 eurosh.

Por, aktualisht çmimet e pronave në këtë zonë janë mbi 2 mijë euro për metër katrorë. Duke e llogaritur me 2 mijë euro dhe me të njëjtën sipërfaqe prej 100 metër katrorë, niveli i taksës shkon nga 45 euro në 100 euro në vit.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Presidentja hungareze: Mbështesim Shqipërinë në procesin e integrimit në BE

Presidentja hungareze Katalin Novak është e pranishme në një vizitë zyrtare në Shqipëri. Sipas protokollit ajo mbajti fjalën e saj në Kuvend, duke shprehur aty...

Sulmohen 2 shqiptarë në Mitrovicë

Dy shqiptarë janë sulmuar fizikisht nga disa serbë në Mitrovicë. Gazetari i Euronews Albania Xhemail Rexha raportoi se dy shqiptarët janë dhunuar fizikisht nga një...

Gazetari zbulon kur mund të nisin negociatat Kosovë Serbi: Po ndërmjetëson Erdogan

Gazetari Abdylvehap Ejupi analizoi në Euronews Albania pozicionin e Turqisë në konfliktin mes Serbisë dhe Kosovës. Ejupi tha se Turqia ka marrë një rol...

TË FUNDIT

Presidentja hungareze: Mbështesim Shqipërinë në procesin e integrimit në BE

Presidentja hungareze Katalin Novak është e pranishme në një vizitë zyrtare në Shqipëri. Sipas protokollit ajo mbajti fjalën e saj në Kuvend, duke shprehur aty...

Sulmohen 2 shqiptarë në Mitrovicë

Dy shqiptarë janë sulmuar fizikisht nga disa serbë në Mitrovicë. Gazetari i Euronews Albania Xhemail Rexha raportoi se dy shqiptarët janë dhunuar fizikisht nga një...

Gazetari zbulon kur mund të nisin negociatat Kosovë Serbi: Po ndërmjetëson Erdogan

Gazetari Abdylvehap Ejupi analizoi në Euronews Albania pozicionin e Turqisë në konfliktin mes Serbisë dhe Kosovës. Ejupi tha se Turqia ka marrë një rol...

SHBA pro një Gjykate ndërkombëtare për krimet e luftës në Ukrainë

Ligjvënësit në SHBA kanë shprehur mbështetje për krijimin e një Gjykate ndërkombëtare të ndarë nga Gjykata Ndërkombëtare Penale (IÇ) për të gjykuar krimet e...

“I bënë pritë dhe e rrahën”- Detaje nga sherri i biznesmenëve për shezlongët (Emri)

Një 64-vjeçar në Shkodër është dhunuar me sende të forta nga dy persona, pas një konflikti në lidhje me vendosjen e shezlongëve në një...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×