Protestat e vazhdueshme në Iran, një tjetër sportist drejt ekzekutimit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Situata në Iran vijon të jetë aspak normale, ku trazirat nuk kanë të sosur.

Kjo ka bërë që të ketë një revolt të madhe qytetare ndaj pushtetarëve, madje ku kanë marrë pjesë dhe sportistë të shumtë. Në këtë pikë, reagimi i qeverisë në pushtet ka qenë i rreptë, ku tashmë ka dënuar me vdekje futbollistin iranian Amir Nasr-Azadani.

Lajmi është konfirmuar nga FIFPRO nëpërmjet një postimi të bërë në rrjetin social ‘Twitter’.

- Advertisement -

Lojtari u arrestua në protestat për mbrojtjen publike të lirive dhe të drejtave të grave në vendin e tij.

Kjo nuk është hera e parë që një dënim i tillë jepet në Iran, pasi Majid Reza Rahnavard, një mundës, u var pasi u dënua me vdekje në një gjyq të padrejtë. Ai u akuzua për vrasjen e dy anëtarëve të forcave të sigurisë, duke u bërë rasti i dytë i ekzekutimit publik.

Gjendja që vendi po kalon u pasqyrua dhe në kupën e botën, ku lojtarët e përfaqësueses së Iranit nuk kënduan himnin e tyre.

Protestat nisën pas vdekjes së Mahsa Aminit, e cila vdiq pas dhunës së ushtruar për keqpërdorimin e mbulesës.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kryeministri i Izraelit: Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat tona

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka thënë se forcat izraelite po rrethojnë shtëpinë e liderit të lartë të Hamasit në Gaza, Yahya Sinwar. Sipas mediave...

I hodhi ushqimin në fytyrë punonjësit në fast food, gruaja merr dënimin e pazakontë

Një gruaje nga Ohio, e cila u dënua për sulm për gjuajtjen e një  burritoje mbi një punëtore të Chipotle, iu ofrua një mënyrë...

Kevin McCarthy pensionohet nga Kongresi në SHBA

Ish-udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka thënë se do të pensionohet nga Kongresi, në fund të dhjetorit. McCarthy, 58-vjeçar,...

TË FUNDIT

Kryeministri i Izraelit: Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat tona

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka thënë se forcat izraelite po rrethojnë shtëpinë e liderit të lartë të Hamasit në Gaza, Yahya Sinwar. Sipas mediave...

I hodhi ushqimin në fytyrë punonjësit në fast food, gruaja merr dënimin e pazakontë

Një gruaje nga Ohio, e cila u dënua për sulm për gjuajtjen e një  burritoje mbi një punëtore të Chipotle, iu ofrua një mënyrë...

Kevin McCarthy pensionohet nga Kongresi në SHBA

Ish-udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka thënë se do të pensionohet nga Kongresi, në fund të dhjetorit. McCarthy, 58-vjeçar,...

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×