Pse trafikantët po zgjedhin shtëpitë e barit, sipas ish-drejtuesit të policisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shtëpitë e barit janë mënyra që kanë zgjedhur trafikantët për të shpenzuar më pak dhe për të përfituar më shumë brenda një kohe më të shkurtër.

Këtë tha ish-drejtuesi i policisë, Arben Hajdarmataj teksa renditi disa nga arsyet që po e kthejnë këtë metodë të kultivimit të kanabisit në një fenomen edhe në vendin tonë.

“E para, do një sasi ose fuqi punëtore më të reduktuar. Sipërfaqja e tokës që nevojitet është e pakrahasueshme se sa kërkohet për një ambient të mbyllur dhe personat që përfshihen në këtë aktivitet kriminal janë në numër më të kufizuar. Dhe, tjetra cilësia; pra trafikantët kanë mundësi ta përpunojnë  cilësinë e kanabisit që kultivohet në shtëpi bari përmes elementëve kimike. Një nga faktorët kryesorë është koha; për 3 muaj realizojnë rritjen e bimës në ambiente të mbyllura”, shpjegoi Hajdarmataj.

- Advertisement -

Kjo veprimtari kriminale sipas Hajdarmatajt, nuk mund të zhvillohet pa një bashkëpunëtor në radhët e OSHEE, pasi sasia e energjisë që harxhohet për rritjen e bimëve në ambiente të mbyllura është shumë e lartë për të mos krijuar dyshime tek një elektricist.

“Sasia e energjisë që përdoret për të zëvendësuar diellin përmes llambave është shumë e madhe. Në kushte normale, një aktivitet apo banesë ka edhe një histori në harxhimit të energjisë. Kur kjo sasi 10- fishohet është indicie për policinë për të denoncuar, nëse do ishim në kushte normale. Në të gjitha rastet, bashkëpunëtorë në këtë aktivitet kriminal janë punonjës të OSHEE që ose fshijnë faturimet ose i ulin. Gjithmonë duhet një bashkëpunëtor i tillë për të mos dhënë indicie”, tha ish-polici.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Dita e Çlirimit, Begaj uron shqiptarët: Nderim përjetë atyre që na dhuruan lirinë

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, ka uruar shqiptarët për ditën e Çlirimit të vendit nga pushtuesit nazi-fashistë. Përmes një reagimi në Facebook, Begaj shpreh nderim...

Ish-kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla, kërkon lirinë në Gjykatën e Lartë

Ish kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla, kërkon lirinë në Gjykatën e Lartë. Ish-kryebashkiaku i akuzuar për "shkelje të barazisë në tendera" dhë "shpërdorim të detyrës"...

Incidenti për skulpturat antike, Mitsotakis: Nuk ndikon në marrëdhëniet me Britaninë

Kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis tha të mërkurën se anulimi i takimit të tij me kryeministrin britanik Rishi Sunak ishte thjesht një incident, dhe...

TË FUNDIT

Dita e Çlirimit, Begaj uron shqiptarët: Nderim përjetë atyre që na dhuruan lirinë

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, ka uruar shqiptarët për ditën e Çlirimit të vendit nga pushtuesit nazi-fashistë. Përmes një reagimi në Facebook, Begaj shpreh nderim...

Ish-kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla, kërkon lirinë në Gjykatën e Lartë

Ish kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla, kërkon lirinë në Gjykatën e Lartë. Ish-kryebashkiaku i akuzuar për "shkelje të barazisë në tendera" dhë "shpërdorim të detyrës"...

Incidenti për skulpturat antike, Mitsotakis: Nuk ndikon në marrëdhëniet me Britaninë

Kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis tha të mërkurën se anulimi i takimit të tij me kryeministrin britanik Rishi Sunak ishte thjesht një incident, dhe...

Kreu i ish-të përndjekurve politikë deklaratë të pazakontë: Mirëpresim 29 Nëntorin

Kryetari i ish-të përndjekurve politikë Zenel Drangu ka bërë një deklaratë të pazakontë duke thënë se e mirëpresin 29-nëntorin. Në një intervistë për Euroneës Albania,...

Suedia pret që Turqia të ratifikojë “brenda javësh” pranimin në NATO

Turqia i ka thënë Suedisë se pret që të ratifikojë brenda javësh pranimin e Stokholmit në aleancën ushtarake perëndimore të NATO-s, tha ministri i...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×