‘Putin në drejtim të kundërt’, Blinken: Moska s’tregon gatishmëri për bisedime

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa
SHBA do të shqyrtojë të gjitha mjetet për të përmirësuar marrëdhëniet diplomatike me Rusinë, por për momentin Moska nuk tregon shenja gatishmërie për t’u përfshirë në bisedime kuptimplote, tha Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken.

“Presidenti Putin vazhdon të shkojë në drejtimin e kundërt,” tha Blinken në një konferencë shtypi që mbajti me homologen e tij franceze Catherine Colon, raporton Reuters.

Blinken vuri në dukje se SHBA do të shqyrtojë të gjitha mënyrat për të përmirësuar diplomacinë nëse shohin mundësinë e përmirësimit të saj në çfarëdo mënyre dhe shtoi se Moska në vend të kësaj “po dyfishon dhe trefishon agresionin e saj”.

Në fillim të këtij muaji, ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha në një intervistë se Rusia ishte e gatshme të bisedonte me SHBA-në ose Turqinë për mënyrat për t’i dhënë fund luftës, por se ende nuk kishte marrë ndonjë propozim serioz për negociata.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Braverman: Pritet valë e re emigrantësh shqiptarë, çfarë tregoi studimi në Kukës

Sekretarja e Brendshme britanike, Suella Braverman, ka paralajmëruar një valë të re emigrantësh shqiptarë që pritet të kalojnë Kanalin e Le Mans-it këtë verë. Sipas...

Sulmi në digën në Ukrainë, reagon BE: Krim lufte, Rusia do të mbajë përgjegjësi

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel ka reaguar pas sulmit rus në digën e Nova Kahovkës të Ukrainës. Në një postim që ka bërë në...

Vjosa Osmani takon Lajçak dhe Eskobar

Presidentja e  Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim këtë të martë përfaqësuesin special të BE-së për Dialog, Miroslav Lajçak, si dhe të dërguarin...

TË FUNDIT

Braverman: Pritet valë e re emigrantësh shqiptarë, çfarë tregoi studimi në Kukës

Sekretarja e Brendshme britanike, Suella Braverman, ka paralajmëruar një valë të re emigrantësh shqiptarë që pritet të kalojnë Kanalin e Le Mans-it këtë verë. Sipas...

Sulmi në digën në Ukrainë, reagon BE: Krim lufte, Rusia do të mbajë përgjegjësi

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel ka reaguar pas sulmit rus në digën e Nova Kahovkës të Ukrainës. Në një postim që ka bërë në...

Vjosa Osmani takon Lajçak dhe Eskobar

Presidentja e  Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim këtë të martë përfaqësuesin special të BE-së për Dialog, Miroslav Lajçak, si dhe të dërguarin...

Zelensky mbledh Këshillin e Sigurimit pas sulmit në digë

Pas sulmit në digën në Ukrainë, Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky mblodhi sot Sigurinë e Këshilli të Ukrainës. Mësohet se kreu i administratës presidenciale të Ukrainë...

“Shqiptarët vendimtar në Malin e Zi”, Nimanbegu: Ja çfarë ndodh pas 11 qershorit

Genc Nimanbegu, kryesuesi i listës “Aleanca Shqiptare” në Mal të zi, ishte këtë të martë i ftuar në një lidhje direkte për Euroneës Albania,...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×