Putin nuk mund ta fitojë luftën në Ukrainë, thotë shefi i NATO-s

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi se presidenti rus, Vladimir Putin nuk tregon asnjë tregues se dëshiron paqe dhe se ai duhet të kuptojë se nuk mund ta fitojë luftën në Ukrainë.

Ai tha se duhet të vazhdojnë t’i ofrojnë Ukrainës armët që i nevojiten për për të rimarrë territorin.

“Pothuajse një vit që nga pushtimi i tij brutal, presidenti Putin nuk tregon asnjë shenjë se po përgatitet për paqe. Përkundrazi, ai po fillon ofensiva të reja dhe po synon civilët, qytetet dhe infrastrukturën kritike.

- Advertisement -

Putini duhet të kuptojë se ai nuk mund të fitojë, dhe për këtë, ne duhet të vazhdojmë t’i ofrojmë Ukrainës shpejt armët dhe municionet që i nevojiten për të rimarrë territorin dhe për të mbizotëruar si një komb sovran në Evropë”, u shpreh Stoltenberg në një konferencë të përbashkët shtypi me presidentin polak, Andrzej Duda, në Bruksel.

Stoltenberg theksoi se NATO po ndërmerr hapa të mëtejshëm për të forcuar mbrojtjen e aleancës.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

NATO vë në gatishmëri trupa shtesë për dislokim në Kosovë

NATO ka vënë në gatishmëri të lartë edhe një batalion rezervë për dislokim në Kosovë “në rast se ka nevojë”, shkaku i tensioneve në...

Tensionet në veri, Haradinaj: Mocioni i mosbesimit ndaj Kurtit, zgjidhja e vetme

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, është shprehur mjaft i shqetësuar për situatën në veri të vendit. Gjatë mbledhjes së kryesisë së AAK-së, Haradinaj tha se...

Të shtëna me armë zjarri, burri qëllon ndaj dy nënave, plagosen tre fëmijë në Greqi

Në ngjarje e rëndë ka ndodhur në Greqi, ku një burrë i është afruar dy grave dhe të moshës 22 vjeç dhe 27 vjeç...

TË FUNDIT

NATO vë në gatishmëri trupa shtesë për dislokim në Kosovë

NATO ka vënë në gatishmëri të lartë edhe një batalion rezervë për dislokim në Kosovë “në rast se ka nevojë”, shkaku i tensioneve në...

Tensionet në veri, Haradinaj: Mocioni i mosbesimit ndaj Kurtit, zgjidhja e vetme

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, është shprehur mjaft i shqetësuar për situatën në veri të vendit. Gjatë mbledhjes së kryesisë së AAK-së, Haradinaj tha se...

Të shtëna me armë zjarri, burri qëllon ndaj dy nënave, plagosen tre fëmijë në Greqi

Në ngjarje e rëndë ka ndodhur në Greqi, ku një burrë i është afruar dy grave dhe të moshës 22 vjeç dhe 27 vjeç...

Detaje nga aksident i trefishtë në aksin Milot-Lezhë

Një aksident i rëndë ka ndodhur në aksin rrugor Milot-Lezhe. Janë përplasur një kamion, 2 motorre me drejtues kroate dhe një foristradë. Si pasojë e...

Vuçiç kërkon ndihmën e Erdogan, i bën thirrje të ruaj stabilitetin në Ballkan

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç i kërkoi homologut të tij turk Rexhep Taip Erdogan në një bisedë telefonike që ta ndihmojë Serbinë për të stabilizuar...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×