English

Qasja e Irlandës ndaj Kinës faktor në ruajtjen e paqes, teksa tensionet rriten

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qasja e butë e Irlandës ndaj Kinës, e cila thekson dialogun dhe bashkëpunimin, bie në kontrast të fortë me SHBA-në dhe BE-në. Duke festuar 45 vjetorin e marrëdhënieve diplomatike, Irlanda vazhdon të forcojë bashkëpunimin mbi bazën e respektit të ndërsjellë dhe mosndërhyrjes.

- Advertisement -

Kritikët argumentojnë se kjo strategji është e pamjaftueshme përballë tensioneve globale midis demokracive dhe autokracive, siç shihet në politikat e Presidentit të SHBA-së Joe Biden. Sipas tyre, bota është e ndarë midis blloqeve ideologjike dhe konflikteve të mundshme, veçanërisht mbi Tajvanin.

Në kundërshtim me këtë, Irlanda mbetet një avokate e qëndrueshme e paqes dhe dialogut, duke mos u angazhuar në masë me masa mbrojtëse dhe duke kundërshtuar masat proteksioniste të propozuara nga disa vende të BE-së.

Qasja e moderuar e Irlandës, ndonëse kritikohet, e pozicionon atë në mënyrë unike brenda marrëdhënieve BE-Kinë, duke i mundësuar të ndihmojë në zbutjen e tensioneve globale dhe të veprojë si ndërmjetës në debatet që formësojnë politikat evropiane ndaj Kinës.

LEXO GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?