“Qatargate”, Parlamenti Europian i heq mandatin 2 deputetëve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Deputetët e Parlamentit Evropian (PE) mbështetën sot vendimin për heqjen e imunitetit të Andrea Koccolin dhe Mark Tarabella, me kërkesë të autoriteteve belge që hetojnë të ashtuquajturën “Qatargate”, një nga skandalet më të mëdha korruptive që tronditi institucionet e BE-së.

Duke miratuar propozimin e miratuar nga Komisioni për Çështjet Ligjore të martën, eurodeputetët vendosën sot t’i heqin imunitetin italianit Coccolin dhe belgut Tarabella.

Vendimi iu komunikua zyrtarisht dy deputetëve dhe organeve kompetente. Tarabela ishte i pranishëm në seancë dhe deklaroi se do të votonte për heqjen e imunitetit të tij. Ai tha se ishte i lumtur që imuniteti i tij u hoq sepse “do ta lejojë atë të flasë para hetuesve”.

- Advertisement -

Relatorja për këtë çështje, deputetja nga Franca Manon Aubry nga grupi i majtë, rekomandoi në raportin e saj që t’i hiqet imuniteti Kocolin dhe Tarabella në mënyrë që të vazhdojë hetimi i autoriteteve belge.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

TË FUNDIT

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

“I korruptuari perceptohet si i zoti”, Qiraxhi: Ndikon klima e pandëshkueshmërisë

Aktivisti Mirgen Qiraxhi është shprehur se në Shqipëri i korruptuari perceptohet si një njeri i aftë dhe i zoti dhe i pakorruptuari perceptohet si...

SPAK lëshon 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit ka lëshuar 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×