Qindra protestues në Izrael kundër reformës gjyqësore të mbështetur nga Netanyahu

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për të shtatën javë me radhë, qindra demonstrues kanë dalë në rrugë në Izrael kundër reformës gjyqësore të mbeshtetur nga kryeministri Netanyahu.

Të hënën, anëtarët e parlamentit do të duhet të votojnë mbi projektligjin, i cili synon të lejojë parlamentin të anulojë vendimet e gjykatës. Shumë e shohin këtë si një sulm ndaj demokracisë.

“Ne nuk kemi zgjidhje, nuk mund të dorëzohemi. Ky është vendi ynë, unë kam bërë luftëra, kam humbur miq në luftëra – ata nuk kanë vdekur për këtë, ata nuk kanë vdekur për një shtet diktator. është më e pakta që mund të bëj, shprehet një nga protestuesit.

- Advertisement -

“Ndjej shpresë, ka kaq shumë njerëz këtu, por qeveria ende nuk do të dëgjojë zërat tanë” brohoret një tjetër protestuese.

Netanyahu, i cili është në gjyq për korrupsion mund ta përdorë këtë reformë për të rrëzuar një dënim të mundshëm ndaj tij.

Mbrojtësit e reformës thonë se drejtësia është shumë e politizuar dhe ky ligj mund të rivendosë ekuilibrin në sistem.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Punoi për të varfërit, sot 44-vjetori i ndarjes së ‘Nobelit’ për Shën Terezën

Si sot, më 10 nëntor të vitit 1979, shqiptarja Gonxhe Bojaxhi e njohur si Nënë Tereza mori çmimin “Nobel” për Paqe në Oslo të...

Vdekja në paraburgim, Irani ndalon familjen e Aminit të pranojë çmimin e BE

Autoritetet në Iran ua kanë ndaluar familjarëve të Mahsa Aminit, vdekja e së cilës në paraburgim policor vitin e kaluar shkaktoi protesta gjithëkombëtare kundër...

Sky News: Vetua e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim me Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...

TË FUNDIT

Punoi për të varfërit, sot 44-vjetori i ndarjes së ‘Nobelit’ për Shën Terezën

Si sot, më 10 nëntor të vitit 1979, shqiptarja Gonxhe Bojaxhi e njohur si Nënë Tereza mori çmimin “Nobel” për Paqe në Oslo të...

Vdekja në paraburgim, Irani ndalon familjen e Aminit të pranojë çmimin e BE

Autoritetet në Iran ua kanë ndaluar familjarëve të Mahsa Aminit, vdekja e së cilës në paraburgim policor vitin e kaluar shkaktoi protesta gjithëkombëtare kundër...

Sky News: Vetua e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim me Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

Turisti gjerman humbet rrugën në terrenin e vështirë në Dajt, shpëtohet nga policia

Policia e Tiranës ka mundur t’i vijë në ndihmë 1 turisti gjerman, i cili humbi rrugën, gjatë eksplorimit të natyrës, në Malin e Dajtit. Turisti...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×