English

Raporti: Biden “ka mbajtur me dashje materiale të klasifikuara”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i SHBA Joe Biden “mbajtur dhe zbuloi me dashje materiale të klasifikuara”, ka gjetur një avokat special, por ai nuk do të përballet me akuza.

- Advertisement -

Hetimi filloi më shumë se një vit më parë pasi disa dokumente sekrete u gjetën në shtëpinë dhe ish-zyrën private të zotit Biden.

Dosjet iu kthyen menjëherë zyrtarëve amerikanë kur u zbuluan.

“Ne konkludojmë se provat nuk vërtetojnë fajin e zotit Biden përtej një dyshimi të arsyeshëm”, thuhet në raport.

“Ndjekja penale e Biden është gjithashtu e pajustifikuar bazuar në shqyrtimin tonë të faktorëve rëndues dhe lehtësues”, thotë Prokurori i Posaçëm i Departamentit të Drejtësisë, Robert Hur.

Raporti 345 faqesh i zotit Hur u publikua publikisht të enjten pasi Shtëpia e Bardhë tha se nuk do të kërkonte ndonjë redaktim.

Hetuesit kryen 173 intervista me 147 dëshmitarë, duke përfshirë edhe vetë Presidentin Biden.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?