English

Reagime të ashpra ndaj fjalimit të Orbanit për “racat e përziera”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

 

- Advertisement -

Kryeministri hungarez Viktor Orban është sërish në qendër të vëmendjes së opinionit europian për shkak të deklaratave të tij.

Këtë herë gjërat shkuan pak më larg se zakonisht, ndaj një nga bashkëpunëtorët e tij më të afërt e braktisi.

Në fjalën e tij, kryeministri hungarez kritikoi ashpër Evropën Perëndimore për, siç tha ai, “përzierjen e popullsisë evropiane dhe joevropiane” dhe shtoi se ato vende “nuk kanë më statusin e kombeve” për Hungarinë.

“Ekziston një botë ku popujt europianë janë të përzier me njerëz nga jashtë Evropës. Kjo është një botë me raca të përziera. Por  ne kemi  veten tonë , ku popujt nga brenda Evropës përzihen me njëri-tjetrin,” – u shpreh Orban.

Deklarata të tilla të Orbanit shkaktuan reagime negative si në opinionin e gjerë ashtu edhe në rrethin e ngushtë të bashkëpunëtorëve të tij.

Vetëm katër ditë pas fjalimit të tij, një nga këshilltaret e kahershme të kryeministrit hungarez, Zuza Hegedes, la postin e saj duke dhënë dorëheqjen.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×