‘Reduktim i emetimeve brenda 2030-s’, Biden në Samitin e Klimës në Egjipt

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nga Egjipti, presidenti amerikan Joe Biden njoftoi masa të reja për të përshpejtuar Aksionin Klimatik Global dhe për të reduktuar emetimet, duke e shkurtuar me të paktën 30% metanin në Shtetet e Bashkuara brenda 2030-s.

“Ne po investojmë mbi 20 miliardë dollarë për lehtësimin e emetimit të metanit në Shtetet e Bashkuara, si dhe për përmirësimin e pajisjeve industriale në sektorin e naftës dhe gazit. Të gjithë këta hapa janë për të tkurrur emetimet nga burimet e mbuluara me 87% poshtë niveleve të 2005-s, brenda vitit 2030”, tha Biden.

Gjatë qëndrimit në Sharm el Sheikh, Biden zhvilloi edhe një takim me presidentin e Egjiptit, Al Sisi.

- Advertisement -

Ky i fundit, sipas mediave ndërkombëtare, siguroi homologun amerikan për nisjen e një strategjie për të drejtat e njeriut në Egjipt dhe për ngritjen e një komiteti presidencial për faljen e të dënuarve.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Publikohet video e vrasjes së policit Afrim Bunjaku në Kosovë

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha deklaroi për mediat se polici që humbi jetën pas sulmit në veri të Kosovës, Afrim...

Reagimi i parë zyrtar i Mbretërisë së Bashkuar për shtimin e trupave në Kosovë

Forcat e Mbretërisë së Bashkuar do të vendosen në misionin paqeruajtës të NATO-s në Kosovë pas një kërkese të NATO-s. Kjo vjen pas sulmit të...

Goditet me thikë 19-vjeçarja shqiptare në Selanik

Në një park në Selanik ka ndodhur një ngjarje tronditëse këtë të diel rreth orës 5:30 të pasdites. Një person ka goditur me thikë...

TË FUNDIT

Publikohet video e vrasjes së policit Afrim Bunjaku në Kosovë

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha deklaroi për mediat se polici që humbi jetën pas sulmit në veri të Kosovës, Afrim...

Reagimi i parë zyrtar i Mbretërisë së Bashkuar për shtimin e trupave në Kosovë

Forcat e Mbretërisë së Bashkuar do të vendosen në misionin paqeruajtës të NATO-s në Kosovë pas një kërkese të NATO-s. Kjo vjen pas sulmit të...

Goditet me thikë 19-vjeçarja shqiptare në Selanik

Në një park në Selanik ka ndodhur një ngjarje tronditëse këtë të diel rreth orës 5:30 të pasdites. Një person ka goditur me thikë...

Sulmi terrorist në Turqi, ja kush e mori përgjegjësinë

Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) ka pranuar se ka kryer sulmin terrorist të ndodhur mëngjesin e kësaj të diele në Ankara të Turqisë. Kjo...

Sulmi në Veri, Sveçla: Ka më shumë terroristë serbë të vrarë se shifra zyrtare

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla deklaroi për mediat se mund të ketë më shumë terroristë serbë të vrarë në veri. “Aksioni...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×