Refugjatët ukrainas nuk gjejnë shtëpi në Belgjikë, kthehen në vendlindje

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ukrainasit që u arratisën nga lufta dhe gjetën strehim në Belgjikë, tani po luftojnë për të gjetur një banesë për të jetuar. Irinës iu desh të linte shtëpinë në Buça brenda gjysmë ore.

Ajo i është mirënjohëse familjes që e strehon prej tre muajsh, por e kupton se është koha që t’u kthejë atyre privatësinë dhe të bëhet e pavarur.

Por marrja me qira e një apartamenti duket një mision i pamundur. Ajo po përpiqet prej 5 javësh.

- Advertisement -

“Kur telefonoj agjencitë, ato më pyesin kush jam dhe nga vij. Dhe kur dëgjojnë që jam Ukrainase dhe përkohësisht person i mbrojtur, pa kontratë, atëherë refuzojnë”, u shpreh refugjatja ukrainase, Irina Slota.

Irina nuk është e vetmja që ka këtë problem. Tetiana dhe të bijat qëndruan në një manastir dhe iu desh t’i shpëtonin mashtruesve.

Tani ajo ndihet me fat që familja mikpritëse po i jep kohë për të gjetur një apartament, por gjërat mund të zgjaten.

“Është shumë shtrenjtë. I jemi mirënjohës qeverisë dhe qytetarëve belgë që na kanë ndihmuar për të blerë ushqim. Por, nëse e marrim me qira një apartament, nuk do të kemi më para për ushqimin”, u shpreh Tetiana Dziuba.

Deri tani janë rreth 50 mijë refugjatë ukrainas në Belgjikë. Nëse lufta vazhdon, të tjerë do të vijnë dhe numri mund të rritet në 80 mijë.

Autoritetet e pranojnë se është e vështirë t’u kërkosh familjeve të vijojnë strehimin e personave të panjohur për një kohë të gjatë.

“Një muaj është mirë, por kur bëhen 2 gjërat komplikohen. I treti bëhet i vështirë, ndaj duhet të gjesh strehë të re. Një zgjidhje janë qendrat pritëse për refugjatët, por ukrainasit nuk i duan ato. Ata duan një strehim normal dhe jo një qendër pritëse”, theksoi koordinatori i qeverisë belge për refugjatët, Pierre Verbeeren.

Edhe pse BE u ka paguar mbi 3.5 miliardë euro shteteve anëtare për të ndihmuar në menaxhimin e refugjatëve, këto para nuk mjaftojnë. Shumë ukrainas po kthehen në shtëpi, pavarësisht se lufta vazhdon.

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×