Restaurohet filmi “Tana”, premiera edhe në Korçë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Filmi i parë artistik shqiptar “Tana” u restaurua duke e sjellë në cilësi më të mirë audiovizuale.

Filmi është transmetuar në Korçë, duke plotësuar amanetin e regjisorit Kristaq Dhamo.

Margarita Lala ishte montazhierja e parë e këtij filmi. Ajo tregon se lodhja ka qenë e madhe ne kushtet e dikurshme.

- Advertisement -

“Unë jam Margarita Lala, tani jam 84 vjeç në atë kohë isha 16 vjeç. Isha montazhiere e filmit Tana. Kemi filmuar në Bulgarec, në Korçë në tërë këtë vendet këtu. Tani është krejt ndryshe, atëherë kemi punuar shumë, jemi lodhur shumë, të them të drejtën në ato kushte që punonin, e dini ju çfarë hanim, tani është tjetër kohë, është përmirësuar,” – tregoi ajo.

Në nder të artdashësve korçare ka qenë dhe vet prezente aktorja kryesore që luante Tanën, Tinka Kurti.

“Unë jam Tinka Kurti, kam luajtur filmin Tana. Kam ardhur sonte të kujtoj atë që kam bërë. Atë e dini ju, unë nuk qaj, ju qani. Dhe me vjen mire qe qani,” – tha aktorja.

Drejtoresha e Arkivit Qendror të Filmit tregon se përveç këtij filmi, pritet të restaurohen edhe filma të tjerë të vjetër shqiptarë.

“Sigurisht, jemi në plane të tjera, aktualisht në dhjetor presim filmim” Koncert në vitin 36″, ashtu sikundër ka nisur rrugën e restaurimit dhe filmi “Gjeneral Gramafoni” dhe një triptik të filmave të animuar ,” – tha Marinela Ndria.

“Tana” është një nga filmat me të dashur për shqiptarët, i cili u shfaq në 17 Korrik të 1958 me kastin e aktorëve të njohur si Tinka Kurti, Kadri Roshi, Naim Frashëri, Pjetër Gjoka e të tjerë.

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SPAK kërkoi burg për fshehje pasurie, flet në seancë ish-kreu i Kushtetueses

Ish kreu i Gjykatës Kushtetuese Bashkim Dedja, ka bërë mbrojtjen ndaj akuzave për fshehje pasurie, në seancën e mbajtur ndaj tij në GJKKO këtë...

Arrestohen 2 serbë në Veri, iu gjetën armë, flamuj, emblema me simbole nacionaliste

Policia e Kosovës në veri të vendit ka arrestuar dy persona të dyshuar për veprën penale ‘posedim të paautorizuar të armëve dhe narkotikëve’. Të...

Kompensimi i dyshimtë 1.2 mln euro, lirohet Arlind Gjokutaj

Gjykata e Tiranës ka ndryshuar masën e sigurisë për ish-sekretarin e Përgjithshëm të Ministrisë së Fianacave, Arlind Gjokutaj. Nga masa e sigurisë “Arrest në...

TË FUNDIT

SPAK kërkoi burg për fshehje pasurie, flet në seancë ish-kreu i Kushtetueses

Ish kreu i Gjykatës Kushtetuese Bashkim Dedja, ka bërë mbrojtjen ndaj akuzave për fshehje pasurie, në seancën e mbajtur ndaj tij në GJKKO këtë...

Arrestohen 2 serbë në Veri, iu gjetën armë, flamuj, emblema me simbole nacionaliste

Policia e Kosovës në veri të vendit ka arrestuar dy persona të dyshuar për veprën penale ‘posedim të paautorizuar të armëve dhe narkotikëve’. Të...

Kompensimi i dyshimtë 1.2 mln euro, lirohet Arlind Gjokutaj

Gjykata e Tiranës ka ndryshuar masën e sigurisë për ish-sekretarin e Përgjithshëm të Ministrisë së Fianacave, Arlind Gjokutaj. Nga masa e sigurisë “Arrest në...

“Me Amerikën nuk ka lojëra”, Arifi: Ja ku gaboi Albin Kurti

Shqiprim Arifi, kreu i Partisë Alternativa për Ndryshim tha në një intervistë për Euronews Albania se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka gabuar në menaxhimin...

“Më lironi”- Apeli jep vendimin për Mazen, i përfshirë në vrasjen e 20-vjeçarit

Gjykata e Apelit në Tiranë ka rrëzuar kërkesën e Ensi Mazës për një masë më të lehtë sigurie për përfshirjen e tij në vrasjen...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×