Rriten kostot e prodhimit, importit dhe ndërtimit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Çmimet e importit dhe prodhimit janë rritur mbi 10% në fillim të këtij viti.

Pengesat nga lufta Rusi-Ukrainë dhe kërkesat e larta në treg kanë rritur shpenzimet për lëndët të para, përfshi edhe në sektorin e ndërtimit.

Rritja e çmimeve në treg e ka një zanafillë. Të dhënat e Institutit të Statistikave tregojnë për rritje të fortë të çmimeve të prodhimit, të çmimeve të importit dhe rritje të indeksit të kushtimit në ndërtim për banesa në tre muajt e parë të vitit.

- Advertisement -

Lëndët e para janë bërë të vështira për t’u siguruar në këtë fazë të luftës Rusi-Ukrainë, por edhe kërkesa është rritur në treg, pas pandemisë.

Sipas INSTAT, çmimet e prodhimit u rritën 17% këtë fillimvit dhe shtrenjtimi më i madh u pa tek mineralet, energjia elektrike dhe gazi. Rritje çmimesh u shënuar edhe tek industria përpunuese e nafta.

Edhe importet u shtrenjtuan mbi 10% në muajt e parë të vitit në një krizë që ka prekur thuajse të gjithë globit.  

Në këtë situatë, INSTAT ka analizuar edhe kostot e ndërtimi, të cilat janë rritur 5%. Jo vetëm lëndët materiale, por edhe shpenzimet për paga, energji dhe transport kanë ndikuar në rritje të shpenzimeve, që do të reflektohen edhe në çmimin e banesave.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rishi Sunak diskuton të ndërmarrë masa më të rrepta kundër duhanit

Kryeministri britanik Rishi Sunak po mendon të prezantojë disa nga masat më të ashpra kundër pirjes së duhanit në botë për të parandaluar që...

Lejoi daljen jashtë shtetit të personit në kërkim, arrestohet polici në Durrës

Një oficer policie 23-vjeçar me detyrë Nd.kontrollor në Stacionin e Policisë në Portin e Durrësi, është ndaluar këtë të shtunë nga Agjencia e Mbikëqyrjes...

Zbulohet varreza e lashtë gjatë punimeve në tubacionin e gazit në Peru

Punëtorët peruan zbuluan tetë varre që besohet të jenë rreth 1000 vjet të vjetra, ndërsa po vendosnin një tubacion gazi në kryeqytetin Lima, thanë...

TË FUNDIT

Rishi Sunak diskuton të ndërmarrë masa më të rrepta kundër duhanit

Kryeministri britanik Rishi Sunak po mendon të prezantojë disa nga masat më të ashpra kundër pirjes së duhanit në botë për të parandaluar që...

Lejoi daljen jashtë shtetit të personit në kërkim, arrestohet polici në Durrës

Një oficer policie 23-vjeçar me detyrë Nd.kontrollor në Stacionin e Policisë në Portin e Durrësi, është ndaluar këtë të shtunë nga Agjencia e Mbikëqyrjes...

Zbulohet varreza e lashtë gjatë punimeve në tubacionin e gazit në Peru

Punëtorët peruan zbuluan tetë varre që besohet të jenë rreth 1000 vjet të vjetra, ndërsa po vendosnin një tubacion gazi në kryeqytetin Lima, thanë...

Spanja heq fjalën “gra” nga ekipi kombëtar i futbollit

Duke hequr shprehjen “futbolli i grave” nga emri i ekipit të vet kombëtar, Federata e Futbollit e Spanjës (FFS) shpreson se do të dëshmojë...

Përplasjet mes tifozëve shqiptarë dhe polak, vendimi i Komisionit të Disiplinës

Në përballjen e 10 shtatorit në “Air Albania” tifozeria shqiptare dhe ajo polake patën përplasje. U desh ndërhyrja e policisë dhe një kordon i...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×