English

Rusia kërkon avancim në front, Shoigu: Të rriten dërgesat e armëve për ushtarët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri rus i Mbrojtjes ka urdhëruar dërgesa më të mëdha dhe më të shpejta të armëve për trupat ushtarake që po luftojnë në Ukrainë.

- Advertisement -

Në një deklaratë për media, ministri i mbrojtjes i Kremlinit Sergei Shoigu tha: “Për të ruajtur ritmin e kërkuar të ofensivës, është e nevojshme të rritet vëllimi dhe cilësia e armëve dhe pajisjeve ushtarake të furnizuara për trupat, kryesisht armë”.

Komentet u bënë disa ditë pasi trupat ukrainase u detyruan të bënin një tërheqje taktike nga tre fshatra në rajonin lindor, ku forcat e Kremlinit kanë arritur përparaime në rritje.

Ukraina dhe partnerët e saj perëndimorë janë në një garë me kohën për të dërguar ndihmat e reja ushtarake që mund të ndihmojnë në frenimin e përparimit të forcave ruse në lindje të Ukrainës.

Kujtojmë se në fushën e betejës qyteti Chasiv Yar është kthyer në qëllimin kryesor të forcave ruse, e cila po përdor një grup prej më shumë se 20,000 ushtarësh për të sulmuar qytetin.

Ukraina është edhe e armatosur edhe më e madhe në mbrojtjen e saj, por ajo ka avantazhin që Chasiv Yar shtrihet në tokë të lartë që shërben si një strukturë natyrore mbrojtëse.

Qyteti ka pikën më të lartë në zonë dhe ndahet në lindje nga kanali Siverskyi Donets-Donbas.

Chasiv Yar u përdor si një bastion ukrainas kur Rusia fillimisht pushtoi rajonin e Donbasit në 2014.

Ai priti një spital kryesor ushtarak dhe gjithashtu shërbeu si seli për Operacionin e Forcave të Përbashkëta.

Ukraina e ka përdorur qytetin si një qendër rigrupimi dhe bazë mbështetëse zjarri gjatë pushtimit në shkallë të plotë që filloi në 2022.

Por ka edhe një arsye tjetër pse Rusia kërkon me çdo kusht qytetin.

Kapja e Chasiv Yar do t’i hapte rrugën Rusisë për të nisur një ofensivë më të gjerë në rajonin e Donetsk – i cili aktualisht është rreth 50% nën kontrollin rus.

Rusia tashmë ka arritur në periferi të Chasiv Yar dhe zyrtarët ukrainas kanë paralajmëruar se Moska dëshiron të pushtojë qytetin përpara festës ushtarake të Rusisë më 9 maj.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?