English

Cili është qyteti kyç në Ukrainë që Rusia kërkon ta pushtojë me çdo kusht

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rusia po synon të pushtojë me çdo kusht qytetin lindor të Ukrainës, Chasiv Yar.

- Advertisement -

Qyteti ndodhet në rajonin Donetsk të Ukrainës, më pak se 10 km në perëndim të qytetit të pushtuar të Bakhmut.

Forcat ruse kanë shtyrë përpara në frontin e luftës në Ukrainën lindore pas kapjes së qytetit të Avdiivkës në muajin shkurt, duke pushtuar të gjitha fshatrat në zonë.

Por Chasiv Yar është qëllimi kryesor për Rusinë, e cila po përdor një grup prej më shumë se 20,000 ushtarësh për të sulmuar qytetin.

Ukraina është edhe e armatosur edhe më e madhe në mbrojtjen e saj, por ajo ka avantazhin që Chasiv Yar shtrihet në tokë të lartë që shërben si një strukturë natyrore mbrojtëse.

Qyteti ka pikën më të lartë në zonë dhe ndahet në lindje nga kanali Siverskyi Donets-Donbas.

Chasiv Yar u përdor si një bastion ukrainas kur Rusia fillimisht pushtoi rajonin e Donbasit në 2014.

Ai priti një spital kryesor ushtarak dhe gjithashtu shërbeu si seli për Operacionin e Forcave të Përbashkëta.

Ukraina e ka përdorur qytetin si një qendër rigrupimi dhe bazë mbështetëse zjarri gjatë pushtimit në shkallë të plotë që filloi në 2022.

Por ka edhe një arsye tjetër pse Rusia kërkon me çdo kusht qytetin.

Kapja e Chasiv Yar do t’i hapte rrugën Rusisë për të nisur një ofensivë më të gjerë në rajonin e Donetsk – i cili aktualisht është rreth 50% nën kontrollin rus.

Rusia tashmë ka arritur në periferi të Chasiv Yar dhe zyrtarët ukrainas kanë paralajmëruar se Moska dëshiron të pushtojë qytetin përpara festës ushtarake të Rusisë më 9 maj.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×