English

Zelensky kundër planit të Trump: S’i japim toka Rusisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha në një intervistë se është skeptik lidhur me planin e supozuar të paqes të ish-presidentit amerikan Donald Trump, për dhënien e një pjese të territoreve të okupuara ukrainase Rusisë.

- Advertisement -

Trump ka thënë privatisht se mund t’i jepte fund luftës së Rusisë duke i bërë presion Ukrainës që t’ia jepte Krimenë dhe Donbasin, Moskës.

“Nëse marrëveshja dhe ideja është thjesht të japim territoret tona, atëherë është shumë primitive”, tha Zelensky. Presidenti i Ukrainës theksoi gjithashtu se do të ishte i lumtur të dëgjonte qasjen e Trump për t’i dhënë fund luftës shpejt, nëse ish-presidenti i SHBA-së “në të vërtetë do ta kishte”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?