Rusia tërhiqet nga Këshilli i Shteteve të Detit Baltik

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rusia ka njoftuar planet për t’u tërhequr nga Këshilli i Shteteve të Detit Baltik.

Kjo deklaratë vjen pasi forumi politik ndërqeveritar, i përbërë nga Danimarka, Estonia, Finlanda, Gjermania, Islanda, Letonia, Lituania, Norvegjia, Polonia, Suedia dhe Rusia, pezulloi Moskën në përgjigje të luftës në Ukrainë, raporton BBC.

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, tha se Rusia kishte marrë vendimin për t’u larguar nga CBSS “në përgjigje të veprimeve armiqësore” të grupit.

- Advertisement -

 Ky vendim vjen pas pezullimit dhe sanksioneve të ndryshme të vendosura ndaj Rusisë nga BE.

“Përfundimi i anëtarësimit në CBSS nuk do të ndikojë në praninë e Rusisë në rajon”, tha Lavrov.

Kjo deklaratë nga Lavrov u bë para paralajmërimit të përpjekjeve për “të dëbuar vendin tonë nga Baltiku është e dënuar me dështim”.

Ai akuzoi gjithashtu NATO-n dhe anëtarët e BE-së të CBSS se e kanë kthyer këshillin në “një instrument të politikës anti-ruse”.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Territor i pastër”/ Asgjësohen 108 bimë kanabis në Krujë

Vijon kontrolli i zonave të pyllëzuara, në terrene të vështira malore, kundër kultivimit të bimëve narkotike cannabis sativa. Finalizohet faza e 13-të e megaoperacionit policor...

Drafti i propozuar nga Rama, Bundestagu konfirmon për Euronews marrjen e dokumentit

Kryeministri Edi Rama, njoftoi ditën e djeshme përmes një konference për shtyp, se i ka dorëzuar kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe kryeministrit francez Emanuel...

EMRI| Grabitet banesa e gjyqtares së Durrësit

Shtëpia e një gjyqtareje në Durrës është grabitur. Shpëtime Pitaku është gjyqtarja e grabitur e cila ka shkuar këtë të premte në polici ku...

TË FUNDIT

“Territor i pastër”/ Asgjësohen 108 bimë kanabis në Krujë

Vijon kontrolli i zonave të pyllëzuara, në terrene të vështira malore, kundër kultivimit të bimëve narkotike cannabis sativa. Finalizohet faza e 13-të e megaoperacionit policor...

Drafti i propozuar nga Rama, Bundestagu konfirmon për Euronews marrjen e dokumentit

Kryeministri Edi Rama, njoftoi ditën e djeshme përmes një konference për shtyp, se i ka dorëzuar kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe kryeministrit francez Emanuel...

EMRI| Grabitet banesa e gjyqtares së Durrësit

Shtëpia e një gjyqtareje në Durrës është grabitur. Shpëtime Pitaku është gjyqtarja e grabitur e cila ka shkuar këtë të premte në polici ku...

Pacientja: Botoks-i më ka lehtësuar dhimbjen e migrenës, kam bërë dhe tek sqetullat

Një nga pacientet që ka aplikuar botoks-in foli për mikrofonin e Euroneës Albania, ku tregoi dhe ndërhyrjet. Ajo u shpreh se aplikimi i botoks-it i...

“Lash Karaibet dhe Portugalinë për Vlorën”, italiania tregon pse qëndroi në Shqipëri

Tereza Guzzardi është një sipërmarrëse italiane e cila ka zgjedhur të jetojë në Shqipëri. Në një intervistë për “Good Morning Albanians” ajo ka treguar se...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×